Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:57
Reklama dotacje rpo
Reklama

Szok! 4 piwa dziennie dla tego 8-latka to norma!

Do ośrodka uzależnień trafił 8-latek. Wypijał 3-4 piwa dziennie i nałogowo palił papierosy. Według specjalistów skala uzależnień młodych ludzi jest coraz większa.
Szok! 4 piwa dziennie dla tego 8-latka to norma!
Najbardziej rozpowszechniona substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej jest alkohol. Według wcześniejszego badania CBOS prawie 80 proc. uczniów przynajmniej raz piło piwo, ponad 60 proc. – wódkę i inne mocne alkohole, a ponad 40 proc. – wino

Źródło: iStock

Doktor Grzegorz Zięba, specjalista psychoterapii, od niedawna kieruje Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, które należy do Monaru. Ośrodek powstał w lipcu tego roku.  Przyjmuje pacjentów do 18 roku życia, uzależnionych od środków psychoaktywnych innych niż alkohol. Na 25 miejsc w ośrodku zajętych jest obecnie 15. Najmłodszy pacjent, jaki do niego trafił, miał 8 lat i… – Wypijał po 3-4 piwa i wypalał kilkanaście papierosów dziennie – opowiadał w rozmowie z portalem asta24.pl. W ocenie Zięby problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży szybko narasta. 

Polska młodzież bardziej preferuje alkohol niż narkotyki 

Z badań CBOS wynika ­– jak podał portal polskieforumrodzicow.pl – że wzrósł odsetek młodych ludzi grających w sieci na pieniądze. Blisko jedna trzecia nastolatków może mieć problem z uzależnieniem od internetu, a aż 11,5 proc. zadeklarowało, że w sieci spędza co najmniej 8 godzin dziennie (dane NASK). 

Około 40 proc. uczniów deklaruje, że pali papierosy. Wśród 13-latków do regularnego palenia przyznało się 2,8 proc. badanych (HBSC), ale już wśród 15-latków ten odsetek okazał się niemal czterokrotnie wyższy.

SPRAWDŹ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! O czym piszemy w tym tygodniu?

Najbardziej rozpowszechniona substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej jest alkohol. Według wcześniejszego badania CBOS prawie 80 proc. uczniów przynajmniej raz piło piwo, ponad 60 proc. – wódkę i inne mocne alkohole, a ponad 40 proc. – wino.

Od 1992 roku młodzież jest pytana o używanie narkotyków. Dzięki tym badaniom widać, że odsetek uczniów deklarujących używanie narkotyków w ciągu ostatnich kilku lat nieznacznie spada. Wśród osób o wysokiej częstotliwości użycia jest młodzież w wieku 15-19 lat.

Do używania narkotyków w ciągu ostatniego roku przyznało się 15 proc. młodzieży, w 1992 r. – zaledwie 5 proc. (rekordowy pod tym względem był 2003 r. – do ich używania przyznało się wtedy 24 proc. badanych).

PRZECZYTAJ: Straszliwa zbrodnia. Ojciec zabił córeczkę, później siebie

Wśród polskiej młodzieży picie alkoholu jest o wiele bardziej rozpowszechnione niż̇ narkotyki.

Te ośrodki leczą dzieci i młodzież

Te dane nie są zaskoczeniem dla psychoterapeuty z ośrodka Monaru, bo – jak mówi – widzi znaczący wzrost liczby skierowań na terapię.

Do leczenia w Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile nie da się dziecka zmusić, bo pobyt w nim jest dobrowolny. Leczenie trwa od 3 miesięcy do roku, a pacjenci mieszkają w ośrodku 24 godziny na dobę. 

Gdzie jeszcze można się zgłaszać z uzależnionymi dziećmi? Ośrodków podobnych do tego w Pile w Polsce jest więcej. Oto kilka z nich:

• Oświęcim - NZOZ Centrum Psychoterapii „Sobrietas”, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, tel. 33 444-67-16;

• Nowy Sącz -  Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży, tel. 18 442-02-87; 

• Ostrów Mazowiecka - SP Zespół ZOZ, Powiatowa Przychodnia Specjalistyczna, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, 29 746-23-67; 

• Warszawa - SZPZLO, Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii „Poza iluzją”, tel. 22 844-94-61;

• Białystok - ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych, tel. 85 744-52-24.

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama