Rynek nieruchomości to obszar z jednej strony stwarzający szanse do zarobienia pieniędzy, a z drugiej zagrożenia wynikające z nieuczciwych intencji jego uczestników. W czasie niepokojów wynikających z sytuacji geopolitycznej na świecie inwestycje w nieruchomości od zawsze stanowiły bezpieczną przystań dla kapitału. Aktualnie atrakcyjność tej dziedziny rynku wzmagana jest odnotowywanymi w ostatnim czasie dużymi wzrostami cen gruntów i mieszkań – do czego przyczyniła się także wysoka inflacja i niska podaż.
Co warto sprawdzić?
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, warto zwrócić szczególną uwagę na sytuację finansową przedsiębiorcy, historię i doświadczenie w branży oraz stan prawny nieruchomości, na której powstaje inwestycja (prawo własności, obciążenia hipoteczne, wzmianki w Dziale III księgi wieczystej na temat ograniczeń w dysponowaniu nieruchomością oraz sposobu finansowania jej zakupu). Ponadto należy przed podpisaniem, szczegółowo zapoznać się ze wzorcem umowy deweloperskiej oraz załącznikami.
– Niezależnie od powyższego warto zażądać od dewelopera, aby przedłożył jako załącznik do umowy deweloperskiej dokument potwierdzający, że zawarty w umowie numer rachunku ma status rachunku powierniczego. Zdarzają się bowiem przypadki wprowadzenia klientów w błąd co do faktu, że przedstawiony w umowie deweloperskiej numer rachunku ma status konta powierniczego – ostrzega w komunikacie Komenda Głowna Policji.
Rachunek powierniczy zgodnie z art. 6 Ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. 2024 poz. 695) jest fundamentem ochrony wpłat dokonywanych przez nabywców nieruchomości.
Ograniczone zaufanie
Każdy konsument podejmujący się zakupu nieruchomości powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Osoby nieposiadające wiedzy i doświadczenia w tym obszarze powinny rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Pozwoli to ograniczyć możliwość utraty środków w przypadku nieuczciwych intencji dewelopera. – Profesjonaliści, jak agent nieruchomości czy notariusz, mogą pomóc w zabezpieczeniu formalności i minimalizują ryzyko oszustwa. Zaufany doradca zadba o wszystkie aspekty transakcji – podkreśla agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej, Edyta Bancerz. – Poza tym agent pomaga i czuwa na każdym etapie transakcji, odciążając swojego klienta i zapewniając kompleksową obsługę. To oznacza oszczędność czasu i środków finansowych. Czasem zdarza się, że kontakt bezpośredni z klientem jest niemożliwy na którymś etapie, więc strony kontaktują się online – dodaje.
Jeśli jednak zdecydujesz, że sam przeprowadzić całą transakcję, to nie ujawniaj prywatnych informacji, takich jak stan twoich finansów czy pilność transakcji. Zbyt dużo informacji może zostać wykorzystanych przeciwko tobie podczas negocjacji – zaznacza agentka.
Uwzględniając te wszystkie elementy, zwiększamy szansę na bezpieczną transakcję zakupu nieruchomości, a tym samym satysfakcję z nowego domu, mieszkania czy działki.
źródło: KGP
Napisz komentarz
Komentarze