Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 20:30
Reklama
Reklama

Namierzą chorego potrzebującego pomocy. Z dużą dokładnością

W ratowanie życia chorych zostanie wprzęgnięta nowoczesna technologia. Jeśli ktoś będzie wzywał pomoc, zlokalizuje wzywającego.
AML umożliwia precyzyjną lokalizację osób, które dzwonią na numery alarmowe. To nieceniona pomoc dla ratowników, bo nawet o 30 sekund szybciej dotrą do wzywających pomoc

Autor: Canva

Ta technologia nazywa się AML, czyli Advanced Mobile Location. Ministerstwo Cyfryzacji 15 stycznia 2025 roku poinformowało, że rozpoczął się kolejny etap wdrażania jej w Polsce. 

– To ważny krok w ratowaniu życia i zdrowia – zapowiedział w komunikacie Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji. 

Jak działa system AML?

Umożliwia on precyzyjną lokalizację osób, które dzwonią na numery alarmowe. To nieceniona pomoc dla ratowników, bo nawet o 30 sekund szybciej dotrą do wzywających pomoc. Te 30 sekund bardzo często ma wagę złota. 

Jeśli ktoś zadzwoni na numer alarmowy, system od razu przesyła ratownikom dane wzywającego pomoc. Wskazuje lokalizację z dokładnością do 5 metrów na otwartej przestrzeni i średnio 25 metrów w budynkach.

Komisja Europejska ocenia, że dzięki AML w Europie można uratować 800 osób rocznie, w Polsce – około 67.

Dodajmy, że Polska planuje pełne wdrożenie systemu do 2027 roku. Ma to kosztować 33 mln zł.

– Planujemy również rozwój innych usług, takich jak wezwanie pomocy przez wiadomość tekstową czy wykorzystanie łączności satelitarnej – dodaje wiceminister Gramatyka.

Dane dzwoniącego będą bezpieczne

Technologia AML jest – jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji – „w pełni bezpieczna dla użytkowników końcowych i nie ingeruje w istniejące zasady prywatności”. 

Informacje lokalizacyjne potrzebującego pomocy są przekazywane tylko podczas połączenia alarmowego i wywołania numeru alarmowego 112 i numerów trzycyfrowych, np. 999. Potem są usuwane. 

Zaawansowana technologia AML działa już w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Francji, Norwegii, Łotwie, Litwie, Holandii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Niebawem dołączy do nich Polska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rojTreść komentarza: ja nie mam matury a żyje luksusowo.pinionc leży na ulicy,trza się zgionc i podnieść,zanieśc na zlom i.......mam na amarenki i pszepyszne paruweczki,kielbaskami zwane i machorkeData dodania komentarza: 17.01.2025, 17:44Źródło komentarza: Nie chcą matematyki na maturze. Tysiące podpisów poparciaAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Żółte papiery się nie liczą, misiu pysiu.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 16:53Źródło komentarza: Radny proponował rondo na ruchliwym skrzyżowaniu. Miasto - jest problemAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Nasuwa się pytanie: czy krowa była trzeźwa? A może oszalała? Za co jej właściciel został ukarany mandatami?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 16:26Źródło komentarza: Zderzenie dwóch aut z krową. Jeden samochód dachowałAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś? Nie pisz. Ćpałeś? Nie pisz. Nie umiesz? Nie pisz.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 16:02Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy RakowiskAutor komentarza: soltysTreść komentarza: Skoro żul siedzial w tym sianie tyle czasu,to i za zasmrodzenie i zepsucie paszy powinien beknąc,bo taki zwierz jak zje,to zaraz zdechnie,albo conajmniej dostanie rozstroju żolądka,na tle nerwowym.Ponadto należy go wymyć szlauchem przez 1 godz,i szorować cegłowkąData dodania komentarza: 17.01.2025, 14:26Źródło komentarza: Ukrywał się na polu. Wśród bel słomy
Reklama
Reklama