Dzień Patrona odbył się 31 stycznia. W murach szkoły oprócz uczniów i nauczycieli przybyli także rodzice, przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, radni powiatu bialskiego i gminy Międzyrzec Podlaski, sołtysi oraz przedstawiciele różnych lokalnych instytucji.
Liczne inicjatywy
Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudnikach nosi imię Karola Krysińskiego od 2006 r. Od 16 lat placówka organizuje cykliczny, wiosenny „Rajd rowerowy śladami powstańców styczniowych”. Ważnym wydarzeniem jest coroczny uroczysty apel poświęcony Dniu Patrona. Na placu szkolnym został usytuowany obelisk upamiętniający dowódcę. Od kilkunastu lat w szkole przeprowadzany jest również tematyczny konkurs historyczny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W roku szkolnym 2022/2023 w szkole odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona przybliżeniu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, postaci Krysińskiego oraz wydarzeń z kart Powstania Styczniowego z terenu miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
– Wspominamy dzisiaj patrona naszej szkoły, Karola Krysińskiego, jako jednego z najdłużej walczących dowódców Powstania Styczniowego na terenach naszej gminy, ale również oddajemy hołd wszystkim bohaterom tego powstania będącego najdłuższym i największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym w naszej historii. Była to walka o zrzucenie rosyjskich kajdan i możliwość samostanowienia Dzień Patrona odbył się 31 stycznia. W murach szkoły oprócz uczniów i nauczycieli przybyli także rodzice, przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, radni powiatu bialskiego i gminy Międzyrzec Podlaski, sołtysi oraz przedstawiciele różnych lokalnych instytucji.
Liczne inicjatywy
Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudnikach nosi imię Karola Krysińskiego od 2006 r. Od 16 lat placówka organizuje cykliczny, wiosenny „Rajd rowerowy śladami powstańców styczniowych”. Ważnym wydarzeniem jest coroczny uroczysty apel poświęcony Dniu Patrona. Na placu szkolnym został usytuowany obelisk upamiętniający dowódcę. Od kilkunastu lat w szkole przeprowadzany jest również tematyczny konkurs historyczny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W roku szkolnym 2022/2023 w szkole odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona przybliżeniu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, postaci Krysińskiego oraz wydarzeń z kart Powstania Styczniowego z terenu miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
– Wspominamy dzisiaj patrona naszej szkoły, Karola Krysińskiego, jako jednego z najdłużej walczących dowódców Powstania Styczniowego na terenach naszej gminy, ale również oddajemy hołd wszystkim bohaterom tego powstania będącego najdłuższym i największym zrywem narodowo - wyzwoleńczym w naszej historii. Była to walka o zrzucenie rosyjskich kajdan i możliwość samostanowienia – mówiła do zebranych dyrektor szkoły w Rudnikach Justyna Kołodziejczuk. - Karol Krysiński to postać, która już na stałe wpisała się w karty naszej historii. Był on nie tylko żołnierzem, ale człowiekiem, który nieustannie walczył o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Jego determinacja, odwaga i poświęcenie w walce o lepszą przyszłość dla nas wszystkich, są inspiracją dla każdego z nas. Dziś, w świecie pełnym wyzwań i trudności, warto czerpać z jego niezłomnej postawy – dodała.
Teatr cieni i konkursy
Ważnym punktem święta było pokazanie przez młodzież Karola Krysińskiego, jego historii i najważniejszych wątków życia. Uczniowie zrobili to za pomocą spektaklu cieni. Równie ciekawym elementem wydarzenia był montaż słowno-muzyczny, w tym taniec z flagami.
W Dzień Patrona zorganizowany został konkurs wiedzy o Karolu Krysińskim. Konkurs przygotowali Dominika Siljańczuk i Sławomir Litwiniuk. Uczestnicy odpowiadali na 20 pytań. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Iwaniuk, drugie miejsce – Bartek Kałużyński, a trzecie miejsce – Piotr Wasiluk. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Tego dnia rozstrzygnięto też Szkolny Konkurs Antywagarowicza, w którym chodziło o wyłanianie w każdym miesiącu klasy z najwyższą frekwencją. Wygrała klasa ósma, drugie miejsce zajęła klasa szósta, a trzecie miejsce przypadło kasie trzeciej.
Występ dzieci zrobił duże wrażenie na gościach. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo po raz pierwszy w trakcie pracy zawodowej zobaczyłam coś, co mi się bardzo spodobało: połączenie różnych kompetencji. Była historia, polski, muzyka, informatyka, zahaczyliście o elementy matematyki i wychowania fizycznego. To bardzo ważne, że w szkole rozwija się tak wiele kompetencji – mówiła kierownik gminnego wydziału oświaty Marta Cybulska-Demczuk, dodając że samorząd przystąpił do programu „Cyfrowy rozwój oświaty w gminie” i takie spotkania, w których wykorzystywana jest technologia cyfrowa, są dla niej „jak miód na serce”. Podkreśliła też, że cieszy się z wysokiej frekwencji uczniów tej szkoły i to przekłada się na różne sukcesy placówki. – Fajnie, że w szkole dużo się dzieje, że pielęgnowane są tradycje i dba się o korzenie. To korzenie są bazą, na której się rozwijamy, bez względu na wiek. Jeżeli się o te korzenie dba w tej szkole, to jest szansa na to, że w przyszłości będziecie twardo stąpać po ziemi i nie dacie się wichrom losu tak łatwo przewrócić – zwróciła się do zebranych.
Ciepłych słów nie szczędził też radny powiatowy, Marek Sulima.
- Jestem tu po raz kolejny, nie zawodzicie mnie, jesteście coraz wspanialsi. Ty wy jesteście dla nas wspaniałym darem, dlatego że jesteście, że Polska będzie się świetnie rozwijała. Pamiętajcie, że to, co robicie, służy dobremu, bo pamięć jest w nas czymś najważniejszy. Ona nie powinna przysłaniać przyszłości, ale powinna nam dawać poczucie tego, o co walczył Karol Krysiński. Walczył też o to, by żyć tak, jak sam chce, a nie jak chcą inni. To jest dla nas bardzo ważne, byśmy nie zapominali, pamiętali, bo najgorsze, co może być, to że przyjdą inni i będą chcieli nam przypomnieć - zaznaczył radny powiatu bialskiego Marek Sulima, jednocześnie składając całej społeczności szkolnej życzenia.
Nowoczesne technologie
Kahoot to platforma, która od pewnego już czasu jest wykorzystywana na lekcjach w szkole w Rudnikach. Na apelu z okazji Dnia Patrona została jednak zastosowana po raz pierwszy. - W tym roku wprowadziliśmy dwie nowe formy przybliżenia sylwetki patrona: teatr cieni i konkurs wiedzy na platformie Kahoot. Nasz patron, Karol Krysiński, jest dość trudnym, a na pewno bardzo wymagającym patronem, dlatego co roku staramy się przybliżyć jego sylwetkę w dostępnej formie. W teatrze cieni uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i swoją grą aktorską. To całkowicie nowa dla nich formuła i świetnie się w niej odnaleźli i sprawdzili. Druga formuła to inna wersja konkursu. Do tej pory był tekst pisemny, do którego włączała się nasza zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa w Nadrybiu, w tym roku zorganizowaliśmy dla naszych uczniów Kahoot'a. Wszyscy mogli uczestniczyć w tym konkursie, sprawdzić swoją wiedzę, starsi uczniowie, ale również dzieci z klas I-III, które bardzo emocjonalnie do tego podchodziły. Widziałam ich radość, kiedy udawało im się podać prawidłową odpowiedź. To wszystko nas cieszy. To że formuła się sprawdziła i było to dla nich atrakcyjne i przystępne - mówi dyrektor Justyna Kołodziejczuk.
Jak wyjaśniła, Kahoot to platforma na co dzień wykorzystywana w szkole, stąd tak sprawna jej obsługa wśród uczniów. mówiła do zebranych dyrektor szkoły w Rudnikach Justyna Kołodziejczuk. - Karol Krysiński to postać, która już na stałe wpisała się w karty naszej historii. Był on nie tylko żołnierzem, ale człowiekiem, który nieustannie walczył o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Jego determinacja, odwaga i poświęcenie w walce o lepszą przyszłość dla nas wszystkich, są inspiracją dla każdego z nas. Dziś, w świecie pełnym wyzwań i trudności, warto czerpać z jego niezłomnej postawy – dodała.
Teatr cieni i konkursy
Ważnym punktem święta było pokazanie przez młodzież Karola Krysińskiego, jego historii i najważniejszych wątków życia. Uczniowie zrobili to za pomocą spektaklu cieni. Równie ciekawym elementem wydarzenia był montaż słowno-muzyczny, w tym taniec z flagami.
W Dzień Patrona zorganizowany został konkurs wiedzy o Karolu Krysińskim. Konkurs przygotowali Dominika Siljańczuk i Sławomir Litwiniuk. Uczestnicy odpowiadali na 20 pytań. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Iwaniuk, drugie miejsce - Bartek Kałużyński, a trzecie miejsce – Piotr Wasiluk. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Tego dnia rozstrzygnięto też Szkolny Konkurs Antywagarowicza, w którym chodziło o wyłanianie w każdym miesiącu klasy z najwyższą frekwencją. Wygrała klasa ósma, drugie miejsce zajęła klasa szósta, a trzecie miejsce przypadło kasie trzeciej.
Występ dzieci zrobił duże wrażenie na gościach. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo po raz pierwszy w trakcie pracy zawodowej zobaczyłam coś, co mi się bardzo spodobało: połączenie różnych kompetencji. Była historia, polski, muzyka, informatyka, zahaczyliście o elementy matematyki i wychowania fizycznego. To bardzo ważne, że w szkole rozwija się tak wiele kompetencji – mówiła kierownik gminnego wydziału oświaty Marta Cybulska-Demczuk, dodając, że samorząd przystąpił do programu „Cyfrowy rozwój oświaty w gminie” i takie spotkania, w których wykorzystywana jest technologia cyfrowa, są dla niej „jak miód na serce”. Podkreśliła też, że cieszy się z dużej frekwencji uczniów tej szkoły i to przekłada się na różne sukcesy placówki. – Fajnie, że w szkole dużo się dzieje, że pielęgnowane są tradycje i dba się o korzenie. To korzenie są bazą, na której się rozwijamy, bez względu na wiek. Jeżeli się o te korzenie dba w tej szkole, to jest szansa na to, że w przyszłości będziecie twardo stąpać po ziemi i nie dacie się wichrom losu tak łatwo przewrócić – zwróciła się do zebranych.
Ciepłych słów nie szczędził też radny powiatowy, Marek Sulima.
- Jestem tu po raz kolejny, nie zawodzicie mnie, jesteście coraz wspanialsi. Ty wy jesteście dla nas wspaniałym darem, dlatego że jesteście, że Polska będzie się świetnie rozwijała. Pamiętajcie, że to, co robicie, służy dobremu, bo pamięć jest w nas czymś najważniejszy. Ona nie powinna przysłaniać przyszłości, ale powinna nam dawać poczucie tego, o co walczył Karol Krysiński. Walczył też o to, by żyć tak, jak sam chce, a nie jak chcą inni. To jest dla nas bardzo ważne, byśmy nie zapominali, pamiętali, bo najgorsze, co może być, to że przyjdą inni i będą chcieli nam przypomnieć – zaznaczył radny powiatu bialskiego Marek Sulima, jednocześnie składając całej społeczności szkolnej życzenia.
Nowoczesne technologie
Kahoot to platforma, która od pewnego już czasu jest wykorzystywana na lekcjach w szkole w Rudnikach. Na apelu z okazji Dnia Patrona została jednak zastosowana po raz pierwszy. - W tym roku wprowadziliśmy dwie nowe formy przybliżenia sylwetki patrona: teatr cieni i konkurs wiedzy na platformie Kahoot. Nasz patron, Karol Krysiński, jest dość trudnym, a na pewno bardzo wymagającym patronem, dlatego co roku staramy się przybliżyć jego sylwetkę w dostępnej formie. W teatrze cieni uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i swoją grą aktorską. To całkowicie nowa dla nich formuła i świetnie się w niej odnaleźli i sprawdzili. Druga formuła to inna wersja konkursu. Do tej pory był tekst pisemny, do którego włączała się nasza zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa w Nadrybiu, w tym roku zorganizowaliśmy dla naszych uczniów Kahoot'a. Wszyscy mogli uczestniczyć w tym konkursie, sprawdzić swoją wiedzę, starsi uczniowie, ale również dzieci z klas I-III, które bardzo emocjonalnie do tego podchodziły. Widziałam ich radość, kiedy udawało im się podać prawidłową odpowiedź. To wszystko nas cieszy. To, że formuła się sprawdziła i było to dla nich atrakcyjne i przystępne – mówi dyrektor Justyna Kołodziejczuk.
Jak wyjaśniła, Kahoot to platforma na co dzień wykorzystywana w szkole, stąd tak sprawna jej obsługa wśród uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze