Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:47
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Kultura

Łosice: Salwy armatnie na głównym placu
Łosice: Salwy armatnie na głównym placu

Stroje z epoki, broń czarnoprochowa, szermierka czy strzelanie z łuku to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali łosiczanom członkowie historycznego stowarzyszenia Semper Fidelis Res Publicae, którzy w sobotnie popołudnie zamienili główny plac w renesansowe miasteczko.

27.07.2019 09:05    2
Łosice: Babcia i dziadek w albumie
Łosice: Babcia i dziadek w albumie

"Łosiczan portret własny" to tytuł wyjątkowego albumu, w którym znalazły się prywatne fotografie mieszkańców miasta. Promocja tego wydawnictwa pod patronatem Słowa Podlasia odbyła się w miniony piątek w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur.

27.07.2019 08:33    1
Terespol: Przy muzyce bawiły się całe pokolenia [GALERIA]
Terespol: Przy muzyce bawiły się całe pokolenia [GALERIA]

Mimo początkowo niesprzyjającej pogody, Niedziela w Terespolu przejdzie do historii podlaskich imprez, jako jedna z najbardziej udanych. Starsi doskonale bawili się przy muzyce cygańskiej, jaką zapewnił zespół Raise Dance z Brześcia oraz hitach, które śpiewał Andrzej Rybiński, natomiast młodzież licznie zgromadziła się na koncercie Happysad. Wydarzenie zostało objęte patronatem Słowa Podlasia.

26.07.2019 09:03
Powiat bialski: Leśna msza z nutą historii
Powiat bialski: Leśna msza z nutą historii

W leśnych ostępach kompleksu Smolne Piece, między Leszczanką a Młyńcem, każdego roku w lipcu, niewielka mogiła staje się niemym uczestnikiem uroczystości pełnej czci, zadumy i refleksji. To dzięki kontynuatorom tradycji i orędownikom przeszłości, historia poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy "Zenona" jest wciąż żywa, a kolejne pokolenia budują na niej fundamenty patriotyzmu.

26.07.2019 08:00    1
Muzyka z miodem i winem. Tak świętowano w Parczewie!
Muzyka z miodem i winem. Tak świętowano w Parczewie!

Koncerty, pokazy, występy artystyczne, stoiska z potrawami regionalnymi. To tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na wszystkich podczas Dni Parczewa. Słowo Podlasia było patronem medialnym wydarzenia.

25.07.2019 10:00
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

W połowie lipca Instytut Bronisława Szlubowskiego poinformował o odkryciu na dziedzińcu byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej przy ul. Warszawskiej 5A żydowskich steli nagrobnych. Najprawdopodobniej zostały one użyte przez Niemców jako materiały budowlane. Jak informuje burmistrz, w tym roku ruszy również przebudowa byłego więzienia w muzeum, poświęcone ofiarom terroru okupacyjnego. Macewy trafią na kirkut lub pozostaną jako eksponaty muzealne.

24.07.2019 12:39
Gmina Terespol: Tatarski cmentarz będzie odnowiony
Gmina Terespol: Tatarski cmentarz będzie odnowiony

Jeszcze tej jesieni zostaną ukończone prace konserwatorskie na zabytkowej muzułmańskiej nekropolii w Zastawku. Najstarszy istniejący tam nagrobek pochodzi z 1704 roku, jednak większość było wykonanych w XVIII i w XIX wieku. Ostatni pochówek odbył się w tym miejscu przed I wojną światową.

24.07.2019 12:04
Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów
Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów

Zakończył się spór w sprawie epitafiów, znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego. Jak przyznaje gwardian Bogdan Augustyniak udało się po wielu spotkaniach uzyskać pełne porozumienie w sprawie wyglądu i rozmieszczenia pamiątkowych tablic, na których znajdują się nazwiska m.in. żołnierzy 34. Pułku Piechoty Wojska Polskiego II RP.

23.07.2019 11:54
XII Wasylówka w Dąbrowicy Małej ku czci Bazylego Albiczuka
XII Wasylówka w Dąbrowicy Małej ku czci Bazylego Albiczuka

Zielone, pełne kolorowych kwiatów, harmonijne ogrody. To właśnie one, były całym światem Bazylego Albiczuka – malarza oraz poety, który potrafił dostrzec piękno przyrody i przenieść je na płótno. - Nawet, gdy mróz tworzył na oknie kwiaty, to on to piękno widział i ładnie namalował – wspomina jeden z mieszkańców Dąbrowicy Małej. W niedzielę odbyła się, już po raz dwunasty, "Wasylówka" upamiętniająca zmarłego artystę.

23.07.2019 11:26
Gmina Platerów: Jazz w starej stodole
Gmina Platerów: Jazz w starej stodole

Jazz w stodole to nazwa projektu muzycznego, który od kilku lat z powodzeniem odbywa się w Chłopkowie.

20.07.2019 09:44    1
Podlaski Kolberg na kiermaszu sztuki ludowej [GALERIA]
Podlaski Kolberg na kiermaszu sztuki ludowej [GALERIA]

Już po raz trzynasty w Kolembrodach odbył się kiermasz sztuki ludowej. Jednym z jego punktów było otwarcie wystawy Aleksandra Oleszczuka, dokumentalisty ludowej twórczości, który z tej miejscowości pochodził. W wydarzeniu uczestniczyli jego potomkowie.

20.07.2019 08:40
Kolorowo na serpelickiej skarpie
Kolorowo na serpelickiej skarpie

Dwudziesta edycja Festynu w Serpelicach była doskonałą okazją do promowania nadbużańskich walorów powiatu łosickiego, a także promowania lokalnych twórców, rękodzielników oraz instytucji i firm działających na tym terenie. Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne, zadbano także o dobrą zabawę najmłodszych.

19.07.2019 10:28
Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy
Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy

W czasie prac remontowych w parku Radziwiłłowskim odkryto w jednej z kaplic miejsce, gdzie znajdował się grób św. Jozafata Kuncewicza. Relikwie przetrzymywali Radziwiłłowie, gdyż poprosili ich o to bazylianie, w obawie przed carskimi władzami, które prześladowały unitów i kult arcybiskupa Kuncewicza był im nie na rękę.

18.07.2019 14:23
Radzyń Podlaski: Przewodnik, odznaki i nowy punkt informacji turystycznej
Radzyń Podlaski: Przewodnik, odznaki i nowy punkt informacji turystycznej

Radzyń chce być dostępny turystycznie. Rok temu przyjezdni dzięki specjalnej aplikacji na telefon mogli już spacerować po mieście. W tym roku miasto oferuje nowy przewodnik w wersji papierowej, dostępny w nowej lokalizacji punktu informacji turystycznej, a dla mobilizacji turystycznych zapędów podróżnych, oferuje odznaki turystyczne za przejście miejskiego szlaku.

17.07.2019 10:12
Sztuka: Pamiętają o ogrodach czyli Land Art Festiwal [GALERIA]
Sztuka: Pamiętają o ogrodach czyli Land Art Festiwal [GALERIA]

W tym roku kuratorzy projektu Land Art Festiwal zaprosili do ogrodu, który zaspokoił wszystkie zmysły odwiedzających wernisaże, warsztaty i koncerty. Na terenie Podlaskiego Przełomu Bugu, w okolicach Janowa Podlaskiego, pojawiło się dwudziestu artystów z Polski, Holandii, Litwy i Japonii. - Pamiętajmy o ogrodach przecież stamtąd wyszliśmy jak śpiewał Jonasz Kofta swego czasu - przypomina Jarosław Koziara, kurator festiwalu i autor jednej z instalacji w Starych Buczycach.

17.07.2019 09:30    3
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama