Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:00
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kultura

Odtworzą radzyńską legendę zamkniętą w kamieniu
Odtworzą radzyńską legendę zamkniętą w kamieniu

W przyszłym roku miasto świętować będzie jubileusz 550-lecia. Powiatowa Biblioteka Publiczna, dzięki dotacji z programu "Równać szanse" wpisze się w te obchody niecodziennym projektem. Odtworzona zostanie legenda mówiąca o wielkiej miłości Cecylii, żony Hieronima Sanguszki do syna właściciela majątku Paszki. Po romansie sprzed 250 lat pozostał ślad do dziś - odcisk końskiego kopyta w kamieniu.

25.12.2017 08:00    3    1
Biała Podlaska: Uczniowie zaprezentowali jasełka [GALERIA]
Biała Podlaska: Uczniowie zaprezentowali jasełka [GALERIA]

Kolędy, pastorałki i tradycyjne jasełka wprowadziły społeczność Zespołu Szkół Specjalnych w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie i nauczyciele placówki we wtorek 19 grudnia zaprezentowali przedstawienie, nawiązujące do wydarzenia, które przeszło 2 tys. lat temu miało miejsce w Betlejem.

25.12.2017 08:00    1
W ilustracjach do opowiadań o Jakubie Wędrowyczu przemyca łosickie klimaty [WYWIAD]
W ilustracjach do opowiadań o Jakubie Wędrowyczu przemyca łosickie klimaty [WYWIAD]

Postać Jakuba Wędrowycza z książek Andrzeja Pilipiuka, to nie jedyne "dziecko" Andrzeja Łaskiego. Sympatycy książek z nurtu polskiej fantastyki oraz komiksów doskonale znają jego nazwisko. Wybitny "Operator Ołówka", uznany grafik, ilustrator i twórca komiksów pochodzi z Łosic i jest osobą szalenie kreatywną, dowcipną i w dodatku całkiem skromną. Z Andrzejem Łaskim rozmawia Joanna Gąska.

23.12.2017 08:00    1    7
Bialska Nagroda Kultury - zgłoś swojego kandydata!
Bialska Nagroda Kultury - zgłoś swojego kandydata!

Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej to wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym osobowościom miejskiej działalności artystycznej.

22.12.2017 16:23
Gmina Drelów: Taniec i śpiew ludowy nadal żywe
Gmina Drelów: Taniec i śpiew ludowy nadal żywe

Warsztaty tańca ludowego i wyjazd Zespołu Pieśni i Tańca "Drelowiacy" na wakacyjny festiwal w Bułgarii, te zadania udało się zrealizować Gminnemu Centrum Kultury, dzięki udziałowi w projekcie Fundacji PZU. W połowie grudnia uroczyście podsumowano projekt.

21.12.2017 09:27
Biała Podlaska: Przybyła z Ameryki, by upamiętnić przodków [GALERIA]
Biała Podlaska: Przybyła z Ameryki, by upamiętnić przodków [GALERIA]

Wielkie wzruszenie towarzyszyło Trudy Wiesenberger, która przybyła do Białej Podlaskiej ze Stanów Zjednoczonych, by wziął udział w odsłonięciu tzw. kamieni pamięci. 10 grudnia upamiętniono miejsce, w którym mieszkali jej przodkowie a ich beztroskie życie tragicznie przerwała wojna.

20.12.2017 08:00
Gmina Biała Podlaska: Przybliżyli tradycje świąteczne
Gmina Biała Podlaska: Przybliżyli tradycje świąteczne

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieży organizowana w ramach Polsko-Niemieckiej współpracy. Podczas trwającej od 30 listopada wymianie do Roskoszy zjechało 37 młodych osób wraz z liderami projektu "Nasze Boże Narodzenie" z Polski, Niemiec i Białorusi.

19.12.2017 08:02
Biała Podlaska: Wiedeńska Gala Noworoczna Królewskiej Orkiestry z Odessy [KONKURS]
Biała Podlaska: Wiedeńska Gala Noworoczna Królewskiej Orkiestry z Odessy [KONKURS]

Znakomitym prezentem pod choinkę dla podlaskich miłośników opery, operetki, musicalu i baletu na pewno będzie bilet na organizowaną w naszym regionie po raz pierwszy Wiedeńską Galę Noworoczną. Koncert odbędzie się 19 stycznia 2018 r. o godz. 19 w auli Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II.

18.12.2017 09:43
Gmina Platerów: Z czułością do własnych miejsc
Gmina Platerów: Z czułością do własnych miejsc

Do rąk mieszkańców gminy i okolic trafił niezwykły przewodnik prezentujący istotne dla regionu obiekty takie jak kościół w Platerowie, dworek w Puczycach, pałac w Hruszniewie, dwór w Mężeninie, czy wiatrak w Chłopkowie. Ilustracjami w przewodniku są zdjęcia uczniów wykonane niecodzienną techniką solarigrafii.

15.12.2017 09:56    1
Gmina Sarnaki: Działają na rzecz mieszkańców, świętowali jubileusz
Gmina Sarnaki: Działają na rzecz mieszkańców, świętowali jubileusz

Sala wypełniona po brzegi, listy gratulacyjne, wspomnienia, wzruszenia i piękny koncert – tak można podsumować spotkanie inaugurujące obchody 20-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Serpelic, które odbyło się 2 grudnia w w restauracji Urocza w Serpelicach. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 członków stowarzyszenia i ich gości.

14.12.2017 10:32
ŁOSICE: Mieszkańcy postawili pomnik marszałkowi
ŁOSICE: Mieszkańcy postawili pomnik marszałkowi

Społeczność Horoszek Dużych (gmina Sarnaki) uczciła pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim stawiając pamiątkowy obelisk, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 3 grudnia.

13.12.2017 13:32    1
Biała Podlaska: Prezydent ogłosił konkurs na dyrektora muzeum
Biała Podlaska: Prezydent ogłosił konkurs na dyrektora muzeum

Do 29 grudnia ma zostać rozstrzygnięty konkurs na dyrektora Muzeum Południowego Podlasia. Jest wakat, bo kadencja obecnej dyrektor Małgorzaty Nikolskiej dobiega końca.

12.12.2017 08:00
Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji
Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji

Sześć dziewcząt z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Nasze Wielkie Historie". Pod okiem dwóch koordynatorów i Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowują planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyć objazdową wystawę. Wszystko po to, żeby odkryć lokalne tajemnice, zapomniane opowieści i bohaterów oraz ciekawe miejsca sprzed 100 lat i opowiedzieć o tym w całej Polsce.

11.12.2017 10:06    1
Platerów: Bliżej tradycji ludowych
Platerów: Bliżej tradycji ludowych

Kolejny projekt realizowany przez Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne "Mężenin" we współpracy ze szkołą w Platerowie otrzymał dofinansowanie z samorządu województwa mazowieckiego. Nosi on nazwę "Z kądzielą. Motywy podlaskie w województwie mazowieckim".

10.12.2017 08:00
Gmina Drelów: Pamięci represjonowanych górników
Gmina Drelów: Pamięci represjonowanych górników

Barbórka obchodzona jest również na południowym Podlasiu. W Drelowie 4 grudnia oddawany jest hołd represjonowanym przez władze komunistyczne żołnierzy-górników, którzy zmuszeni byli do pracy w kopalniach.

09.12.2017 08:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama