Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:38
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia

Legenda: O Szymku Podfajce, co go diabeł z opilstwa na trzeźwość nawrócił
Legenda: O Szymku Podfajce, co go diabeł z opilstwa na trzeźwość nawrócił

W kolejnej odsłonie naszych regionalnych legend, opowiemy historię pijaczyny Szymka, co to za sprawą diabła z ochlaptusa stał się przykładnym mężem i ojcem. A miało to miejsce może trzydzieści, a może nawet czterdzieści lat temu niedaleko Parczewa.

07.11.2020 11:49
Śladami Podlaskich Rodów: Wielka miłość Włodzimierza i Marii pokonała wszelkie przeciwności
Śladami Podlaskich Rodów: Wielka miłość Włodzimierza i Marii pokonała wszelkie przeciwności

Hrabiostwo Włodzimierz i Maria z Uruskich Czetwertyńscy właściciele majątku Milanów, znajdującego się w powiecie radzyńskim, udzielali się charytatywnie i społecznie. Wybudowali jedyną w okolicy szkołę, do której mogły uczęszczać chłopskie dzieci. Pomagali też prześladowanym unitom, nie tylko materialnie, ale też w przejściu na katolicyzm i zawieraniu potajemnie ślubów w Krakowie.

01.11.2020 12:09
Z archiwum X: Morderca po podstawówce
Z archiwum X: Morderca po podstawówce

Z niedzielnej mszy w parafii w Dubecznie pod Włodawą wierni wyszli przed południem. Zamiast do domów poszli po oblodzonej drodze prosto na komisariat. Niedaleko kościoła, w wysokich zaroślach obok wąskiej, błotnistej drogi, leżała zakrwawiona Agnieszka.

27.10.2020 18:12    1    3
Śladami Podlaskich Rodów: Lipiński jak Paganini
Śladami Podlaskich Rodów: Lipiński jak Paganini

Karol Lipiński pochodzący z Radzynia Podlaskiego, już za życia uznawany był za wybitnego kompozytora i wirtuoza skrzypiec. Porównywano go, nawet do Niccolo Paganiniego, znakomitego artysty z Nicei. Włocha podejrzewano o konszachty z diabłem, ze względu na mistrzowską grę. Obydwaj wspólnie koncertowali m.in. w Warszawie, co stało się najważniejszym wydarzeniem sezonu, a występ był szeroko komentowany na wszystkich arystokratycznych salonach.

25.10.2020 11:28
Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą
Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą

Efektowne widowisko, jakim była rekonstrukcja bitwy polsko-bolszewickiej, zrobiło duże wrażenie na licznie zgromadzonej w Terespolu publiczności. 

23.09.2020 17:10    1
Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru
Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru

To już kolejny rok, gdy przy pomniku Zesłańców Sybiru spotkali się ci, którzy przez piekło zesłania przeszli z tymi, którzy pamięć o ich losach chcą podtrzymywać. – Młode pokolenie żyje w wolnej ojczyźnie. Dobrze żeby pamiętali, kto przelał za tą wolność krew i oddał życie – mówiła Barbara Jakubiuk, prezes bialskiego oddziału Związku Sybiraków.

22.09.2020 17:25
Wisznice: Odsłonili pamiątkową tablicę
Wisznice: Odsłonili pamiątkową tablicę

W Wisznicach zorganizowano uroczystość, upamiętniającą potyczkę pod Wisznicami w ramach walki odwrotowej bitwy warszawskiej 1920 r. Z tej okazji poświęcono tablicę pamiątkową. Przypomniano też udział Podlasia w zwycięstwie. 

19.09.2020 14:59
Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy
Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy

Niedawno w podróż ruszyła plenerowa wystawa „Wiktoria 1920”, którą będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc. To wspólna inicjatywa gminnej biblioteki, ośrodka kultury i szkoły w Rudnikach. Instytucje pozyskały na ten cel 40 tys. zł dofinansowania z funduszy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. 

17.09.2020 17:50
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola

Strzały z armaty, walki na bagnety, starcie polskich żołnierzy z bolszewikami. To wszystko mogli podziwiać pasjonaci historii w Terespolu. 12 września odtworzono bitwę, która rozegrała się w 1920 r.  Z kolei 13 września odsłonięto tablicę i pomnik poświęcone gen. Franciszkowi Krajowskiemu. Na uroczystość przybyła wnuczka zasłużonego generała - Wielisława Papadopulos-Krajowska. Współorganizatorem wydarzenia była 18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego.

15.09.2020 18:56    2
Ludzie stąd: Mojego ojca nazywali kułakiem
Ludzie stąd: Mojego ojca nazywali kułakiem

Wiesław Łuć, sekretarz bialskiego oddziału Krajowego Związku Dzieci Wojny, wspomina swojego ojca Józefa, który służył w 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Musiał się ukrywać, gdyż chciano go pojmać za wysadzanie pociągów w czasie II wojny światowej. Opowiada też o grabieżach band złożonych ze zbiegłych jeńców sowieckich i o kuzynach, z których jeden zginął w Katyniu, a drugi był Żołnierzem Niezłomnym.

06.09.2020 09:40
Gmina Sławatycze: Zadbali o cmentarz ewangelicki w Zańkowie
Gmina Sławatycze: Zadbali o cmentarz ewangelicki w Zańkowie

W ramach sprzątania cmentarza ewangelickiego w Zańkowie, którego powstanie datuje się na XIX w..   wykonano prace pielęgnacyjne takie jak koszenie trawy, przycinanie gałęzi i krzewów oraz grabienie liści.

02.09.2020 16:45
Gmina Międzyrzec Podlaski: Objazdowa wystawa w stulecie bitwy
Gmina Międzyrzec Podlaski: Objazdowa wystawa w stulecie bitwy

Mobilna wystawa plenerowa poświęcona Bitwie Warszawskiej zostanie zaprezentowana w 12 gminnych miejscowościach. Na jej realizację Gminna Biblioteka Publiczna pozyskał dotację ze środków Ministerstwa Kultury.

31.08.2020 16:10
Historia: Działał na rzecz dzieci i młodzieży - hrabia Bronisław Szlubowski
Historia: Działał na rzecz dzieci i młodzieży - hrabia Bronisław Szlubowski

Ostatnim właścicielem pałacu w Radzyniu Podlaskim, pochodzącym z ziemiaństwa, był Bronisław Szlubowski herbu Korwin. Hrabia świetnie zarządzał swymi posiadłościami. Angażował się społecznie i politycznie, m.in. wspierając dzieci i młodzież. Ufundował liczne sierocińce i szkoły we własnym majątku, kiedy rosyjski zaborca zakazał prowadzenia lekcji w języku polskim. Potajemnie przekazywał też stypendia dla najzdolniejszych uczniów. W tych działaniach wspierała go oddana mu i kochająca żona - Zofia z Chłapowskich skoligacona z Wielopolskimi.

30.08.2020 12:20
Leśna Podlaska: W Domu Ksieni powstanie muzeum
Leśna Podlaska: W Domu Ksieni powstanie muzeum

Trwają przygotowania do przejęcia przez paulinów zabytkowego budynku nazywanego Domem Ksieni, który znajduje się przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej. Jak przyznaje konserwator zabytków, Jan Maraśkiewicz, byłoby to idealne rozwiązanie, gdyż obiekt od ponad dwudziestu lat niszczeje. Paulini chcieliby urządzić w nim muzeum, sklepik z pamiątkami oraz kawiarenkę.

29.08.2020 09:36    3
Historia: Szkoła generała, który się "kulom nie kłaniał"
Historia: Szkoła generała, który się "kulom nie kłaniał"

Szkoła Podstawowa w Leszczance w gminie Trzebieszów obchodziłaby w tym roku swoje 60-lecie. Obchodziłaby, bo nie doczekała tego jubileuszu. W czerwcu w placówce nie zabrzmiał ostatni dzwonek przez koronawirusa, a we wrześniu zabraknie pierwszego dzwonka przez demografię. Ze względu na małą liczbę dzieci chętnych do nauki szkoła została zamknięta. Nie wiadomo jeszcze, jaki los czeka budynek oraz tablicę która wciąż wisi przy głównym wejściu. Tablicę, upamiętniającą pobyt w Leszczance gen. Karola Świerczewskiego, który wizytował stacjonujący tutaj w 1944 roku oddział Armii Ludowej. A właśnie to wojenne wydarzenie miało pośrednio wpływ na to, że ta szkoła w ogóle we wsi powstała.

28.08.2020 19:03
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama