Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:44
Reklama
Reklama

Historia

Legenda: O gospodarzu Oleśku, co golibrodzie Ickowi Wajsmanowi dał nauczkę
Legenda: O gospodarzu Oleśku, co golibrodzie Ickowi Wajsmanowi dał nauczkę

Golibroda to jeden z najstarszych i niegdyś najlepiej opłacanych zawodów. Nie ograniczał się on wyłącznie do szybkiego cięcia ostrą brzytwą, lecz wizyta u niego rosła do rangi ceremoniału. Nie inaczej było i na naszych terenach. Kiedyś taki zakład funkcjonował podobno w Parczewie, a jego właścicielem był Icek Wajsman. Odwiedził go raz gospodarz Aleksander, który utarł nosa chytremu Żydowi.

17.01.2021 11:58
Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!
Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!

Karnawał to inaczej zapusty. Obchodzą go mieszkańcy całego globu, choć forma w różnych krajach zabawy jest inna. W tym roku z powodu pandemii wielkie bale, domówki i masowe imprezy na świeżym powietrzu nie odbędą się. Warto więc wrócić pamięcią do lat 80. XX wieku i sprawdzić, jak bawiliśmy się kiedyś.

15.01.2021 17:45    1
Śladami Podlaskich Rodów: Julian Ursyn Niemcewicz zachwycał się oczami Izabeli Czartoryskiej
Śladami Podlaskich Rodów: Julian Ursyn Niemcewicz zachwycał się oczami Izabeli Czartoryskiej

Izabela z Flemingów Czartoryska, właścicielka Terespola, początkowo nazywana była brzydkim kaczątkiem. Pod wpływem męża, księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego przeobraziła się w salonową lwicę i znawczynię poezji, literatury i mody. Ze względu na swój urok osobisty podbiła niejedno serce, w tym samego króla - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wzięła też czynny udział w jednym z najsłynniejszych spisków osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

10.01.2021 17:30    3
Legenda: Przyszła kryska na Matyska
Legenda: Przyszła kryska na Matyska

W kolejnej części cyklu "Tajemnice podlaskich legend" przedstawimy opowieść o Matysie, niezwykle chytrym mieszkańcu regionu. Być może to właśnie ta historia, która wydarzyła co najmniej przed stu laty, była inspiracją do powstania popularnego polskiego przysłowia...

09.01.2021 17:08
Śladami Podlaskich Rodów: Pomagali unitom i walczyli z zaborcą
Śladami Podlaskich Rodów: Pomagali unitom i walczyli z zaborcą

Rodzina Plater-Zyberk nie tylko ufundowała kościół w Konstantynowie i rozbudowała pałac, ale też wspierała prześladowanych unitów i walczyła z rusyfikacją. Mimo narażania się na nękanie przez carskie władze. Kolejnym pokoleniom przodkowie przekazali umiłowanie ojczyzny i odważną postawę. W 1944 r. z tego powodu niemiecki okupant skonfiskował majątek, a jego dziedzica - Tadeusza zesłał do obozu w Dachau. Jakie były losy szlacheckiego rodu?

03.01.2021 11:38    2
Legenda: Jak to chłop dziada uzdrowił
Legenda: Jak to chłop dziada uzdrowił

Parafialne odpusty to tradycja w całym naszym kraju. Również na Podlasiu i Polesiu ludność jeszcze dziś uroczyście świętuje dzień patrona parafii. Podczas jednego z takich wydarzeń w okolicach Parczewa doszło do cudu. Chłop bowiem uzdrowił beznogiego bezdomnego. Jak do tego doszło? Przeczytajcie w kolejnej odsłonie cyklu „Tajemnice podlaskich legend”…

03.01.2021 11:32
Historia: 50 lat sukcesów bialskiej AWF
Historia: 50 lat sukcesów bialskiej AWF

50 lat bialskiej Filii Akademii Wychowania Fizycznego to wspaniała, wielobarwna historia, naznaczona wieloma sukcesami i wyjątkowymi wydarzeniami. Tę historię tworzyli wyjątkowi ludzie, a my przypominamy ją jeszcze w małej pigułce dzięki zdjęciom fotoreportera „Słowa Podlasia”, Adama Trochimiuka, który sam jest również absolwentem bialskiej uczelni.

31.12.2020 17:07    3
Z archiwum X: Mafijne porachunki na granicy
Z archiwum X: Mafijne porachunki na granicy

Lata 90. XX wieku to czas najaktywniejszych działań polskich zorganizowanych grup przestępczych. Nasza rodzima mafia jest najczęściej kojarzona z podwarszawskimi Pruszkowem i Wołominem, jednak w gangsterskich historiach z naszego kraju zapisało się znacznie więcej miast i wsi. Ważnym miejscem przestępczych porachunków i nielegalnych biznesów z tamtych lat były wschodnie przejścia graniczne. W Terespolu prężnie działały grupy przestępcze należące zarówno do obywateli Polski, jak i mieszkańców byłych krajów bloku komunistycznego.

30.12.2020 18:29    3
Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny
Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny

Już niebawem na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, a wraz z nią usiądziemy do stołu przy wigilijnej wieczerzy. Przypominamy Wam więc te mniej znane zwyczaje, które dla naszych przodków były nieodłącznym elementem tego wyjątkowego dnia w roku. Abyście lepiej mogli sobie wyobrazić, jak wyglądała staropolska Wigilia, sięgnęliśmy do bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka po niezwykle klimatyczne fotografie m.in. z lokalnych teatrów obrzędowych, które w piękny sposób przypominają świąteczne tradycje.

23.12.2020 17:30
Gmina Dębowa Kłoda: 78. rocznica zbrodni 
Gmina Dębowa Kłoda: 78. rocznica zbrodni 

Samorządowcy i mieszkańcy wsi złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez żołnierzy niemieckich. 

18.12.2020 15:39
Radzyń Podlaski: Architektura obozowa w mieście to tylko legenda?
Radzyń Podlaski: Architektura obozowa w mieście to tylko legenda?

Czy baraki mieszkalne znajdujące się na terenie miasta mogły pochodzić z obozu na Majdanku? Podobno wśród radzynian to tajemnica poliszynela, ale poparcie w faktach ma raczej słabe. – Nasze ustalenia nigdy nie dały podstawy do takich podejrzeń – mówi Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków. Muzeum na Majdanku potwierdza, że część zabudowy obozowej była wywożona zaraz po wojnie. Gdzie, nie wiadomo. Czy trafiła do Radzynia?

15.12.2020 17:05    1
Gmina Sławatycze: "Nadbużańskie Sławatycze" z aktem lokacyjnym
Gmina Sławatycze: "Nadbużańskie Sławatycze" z aktem lokacyjnym

W tym roku wydanie rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” jest wyjątkowe z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest warty uczczenia, gdyż to jubileuszowe – dwudzieste wydanie. Drugi jest równie istotny, ponieważ w tym roku został odnaleziony dokument lokacyjny Sławatycz pochodzący z 1520 r. z podpisem króla Zygmunta I Starego. Jego kopia znalazła się na okładce pisma, a powiększona w jego wnętrzu.

13.12.2020 17:30    2
Ludzie z pasją: Królewska monografia pana Jana
Ludzie z pasją: Królewska monografia pana Jana

Jan Czernik historyk i regionalista, a także wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, postanowił napisać książkę o swojej rodzinnej miejscowości – Bokince Królewskiej, położonej w gminie Tuczna. To nie tylko zapis historycznych zdarzeń, ale też opowieść o losach członków rodziny Czerników i zaprzyjaźnionych z nimi osób. W publikacji nie brakuje licznych zdjęć oraz map i wykresów. „Monografię Bokinki Królewskiej” można dostać w Księgarni Podlaskiej lub u samego autora.

12.12.2020 07:59    3
Fotoreportaż: Wisznice dawniej i dziś
Fotoreportaż: Wisznice dawniej i dziś

Sprawdźcie, jak zmieniało się południowe Podlasie na przestrzeni lat, oglądając zdjęcia z bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka. Prezentujemy cykl "W obiektywie fotoreportera", w którym zabieramy Was w sentymentalną podróż po regionie. Tym razem zaglądamy do Wisznic...

10.12.2020 18:10    2    10
Śladami Podlaskich Rodów: Pałac, który w swoich murach gościł wiele słynnych szlacheckich rodów
Śladami Podlaskich Rodów: Pałac, który w swoich murach gościł wiele słynnych szlacheckich rodów

Majątek w Cieleśnicy był zarządzany przez kilka szlacheckich rodzin. Najdłużej był w posiadaniu Radziwiłłów, bo aż 180 lat. Jednak, do świetności dobra cieleśnickie doprowadziła rodzina Serwińskich. To za ich rządów w 1835 roku powstał pałac, który zachwyca do dziś. Później dzięki Stanisławowi Różyczce de Rosenwerth i jego żonie Julii, majątek został unowocześniony, a rezydencję wyremontowano po pożarze, który wybuchł w w 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

06.12.2020 12:43    2    1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama