Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:44
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Historia

Gmina Sosnowica: Sosnowica upamiętni wojnę polsko-bolszewicką
Gmina Sosnowica: Sosnowica upamiętni wojnę polsko-bolszewicką

Msza święta za ojczyznę, złożenie wieńców przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, ceremoniał z udziałem wojska oraz występy artystyczne. Tak mieszkańcy i władze gminy Sosnowica upamiętnią 100. rocznicę zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej.

27.08.2020 16:15
Biała Podlaska: Tablica chwały dla naszego pułku
Biała Podlaska: Tablica chwały dla naszego pułku

Na murze otaczającym plac kościoła św. Antoniego zawisła tablica poświęcona pamięci żołnierzy 34. Pułku Piechoty. Mieszańcom przypomni nie tylko o ich dokonaniach na polach walki, ale również o tym, że miasto Biała Podlaska zawdzięcza pułkowi skok cywilizacyjny w latach 20-tychi 30-tych XX w., gdy odradzała się i krzepła państwowość w naszym kraju.

25.08.2020 14:04
Z Archiwum X: Brutalny morderca na przepustce z poprawczaka
Z Archiwum X: Brutalny morderca na przepustce z poprawczaka

W 1996 roku w Wohyniu doszło do morderstwa kobiety i dziecka. Sprawcą okazał się 15-latek. Nie był to niestety koniec pasma nieszczęść jego rodziny.

19.08.2020 19:00    2    5
Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki
Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki

Hrabia Ignacy Potocki uważany jest za współtwórcę Konstytucji 3 maja, która prawdopodobnie powstała w radzyńskim pałacu jego brata, Kajetana Potockiego. W ten sposób reformatorzy chcieli uniknąć ujawnienia treści ustawy rządowej rosyjskim szpiegom, których nie brakowało w Warszawie. Ignacy był też jednym z przywódców insurekcji kościuszkowskiej, marszałkiem wielkim litewskim oraz działaczem na rzecz rozwoju edukacji w Rzeczpospolitej.

16.08.2020 12:36
Z Archiwum X: Tajemnicza śmierć na aukcji koni
Z Archiwum X: Tajemnicza śmierć na aukcji koni

W miniony weekend w Janowie Podlaskim odbyły się coroczne obchody Dni Konia Arabskiego. Dziewięć lat temu na parkingu tamtejszej stadniny odnaleziono zwłoki Małgorzaty J. Jej śmierć nadal pozostaje tajemnicą. 

11.08.2020 18:45
Historia: Hrabia, który walczył o równe prawa dla kobiet i mężczyzn
Historia: Hrabia, który walczył o równe prawa dla kobiet i mężczyzn

Do najwybitniejszych potomków Eustachego i Marii Potockich zalicza się Stanisława Kostkę i jego brata Ignacego. Hrabia Stanisław był przez większość życia bardzo aktywny politycznie. Uważany jest za współtwórcę Konstytucji 3 maja. Zabiegał o utworzenie większej liczby szkół, różnego stopnia. Ważne było też dla niego doprowadzenie do równego dostępu do edukacji kobiet i mężczyzn oraz osób różnego wyznania. Słynął z daru oratorstwa i zamiłowania do sztuki oraz architektury. Znakomicie też znał historię literatury i sam chętnie pisał utwory poetyckie.

09.08.2020 11:19
Legenda: Duch powstańca, co gajowego uratował
Legenda: Duch powstańca, co gajowego uratował

Przez parczewskie lasy biegnie tzw. szlak partyzancki. Turyści, którzy docierają w te strony napotykają na niedostępne i rozległe bagna, które od lat kryją mroczne tajemnice. Nieobeznany z terenem człowiek szybko może stracić orientację lub nawet utknąć i umrzeć w grzęzawisku. Jest i w tej okolicy grób powstańca styczniowego, którego duch do tej pory pomaga przebrnąć przez zdradliwe mokradła. Pomaga jednak tylko tym, którzy mają dobre zamiary…

08.08.2020 15:35
Z Archiwum X: Niewyjaśnione zaginięcie i zwłoki odnalezione po sześciu latach
Z Archiwum X: Niewyjaśnione zaginięcie i zwłoki odnalezione po sześciu latach

W 1992 roku młode małżeństwo z Wisznic-Kolonii zniknęło bez śladu. Sześć lat później, niemal w rocznicę zaginięcia, odnaleziono ich zasypane wapnem szczątki.

04.08.2020 18:15    2    11
Gmina Drelów: Upamiętniono miejsce kaźni
Gmina Drelów: Upamiętniono miejsce kaźni

O lipcowej 78. rocznicy tragicznej śmierci rozstrzelanych przez Niemców Cyganek i ich dzieci przypomina skromny krzyż stojący przy piaszczystej drodze powiatowej wijącej się wśród pól i łąk między Drelowem a Żerocinem.

04.08.2020 15:10
Śladami Podlaskich Rodów: Widzieli w nim przyszłego króla Polski
Śladami Podlaskich Rodów: Widzieli w nim przyszłego króla Polski

W Radzyniu Podlaskim można podziwiać pałac nazywany europejską perłą rokoka. Jego głównymi fundatorami byli Eustachy i Maria Potoccy, którzy mieszkali w nim dwieście pięćdziesiąt lat temu. Miasto z czasem stało się ich rodową siedzibą. Małżeństwo było również zaangażowane w życie polityczne Rzeczpospolitej. Przez wiele lat działali w opozycji do wpływowej frakcji familii Czartoryskich. Eustachy według Francuzów był też odpowiednim kandydatem na króla Polski.

02.08.2020 17:06
Legenda: Okrutna księżniczka Julianna i dwóch małych dziedziców
Legenda: Okrutna księżniczka Julianna i dwóch małych dziedziców

Zajrzymy tym razem do majątków Chmielowa, którymi niegdyś rządziła bezwzględna księżniczka Julianna. Słynęła z nieludzkiego okrucieństwa wobec poddanych, chciała nawet na śmierć głodową skazać młodych dziedziców ziem chmielowskich. Na szczęście uratował ich służący, dzięki któremu trafili do lubelskiego klasztoru. A niespokojna dusza okrutnej pani, podobno do dziś szuka swych zakopanych w podparczewskich okolicach skarbów…

01.08.2020 16:45
Historia: Kandydował na prezydenta Polski - polityk i hrabia Maurycy Zamoyski
Historia: Kandydował na prezydenta Polski - polityk i hrabia Maurycy Zamoyski

Hrabia Maurycy Zamoyski spadkobierca ordynacji magnackiego rodu, ze względu na przyjaźń z Romanem Dmowskim włączył się w wielką politykę. Z wielką wprawą wykorzystywał swe zdolności do dyplomacji by działać na rzecz ojczyzny, znajdującej się pod zaborami. W wolnej Polsce kandydował w wyborach prezydenckich w 1922 r. i dopiero w piątej turze przegrał z Gabrielem Narutowiczem. Był też ambasadorem RP we Francji, a także ministrem spraw zagranicznych w rządzie Władysława Grabskiego.

26.07.2020 10:41
Legenda: O myśliwym Jędrzeju, co duszę diabłu zaprzedał by mieć szczęście w łowach
Legenda: O myśliwym Jędrzeju, co duszę diabłu zaprzedał by mieć szczęście w łowach

Tym razem opowiemy historię chytrego myśliwego, który chcąc mieć powodzenie w polowaniach, postanowił zawrzeć pakt z samym diabłem. Nie wiedział jednak, że uwolnienie się od wpływu szatańskich mocy nie jest wcale takie łatwe…

25.07.2020 18:30
Historia: Toczył walkę, między miłością do piękna a pożądaniem fortuny
Historia: Toczył walkę, między miłością do piękna a pożądaniem fortuny

Spadkobierca fortuny Zamoyskich i właściciel pałacu w Jabłoniu, August początkowo miał nie odziedziczyć należnych mu dóbr. Z miłości do pięknej, włoskiej tancerki wybrał bowiem ubogie, lecz barwne życie artysty. By się zrehabilitować w oczach rodu, rozwiódł się i postanowił wziąć drugi ślub, z wysoko urodzoną śpiewaczką z Paryża. To jednak nie wystarczyło. Rozżalony postępowaniem jedynego syna, Tomasz Zamoyski nie spisał testamentu. Jakie były losy cenionego i popularnego w XX wieku rzeźbiarza, pochodzącego z Podlasia?

19.07.2020 10:26
Legenda: O Anusi i Iwo, których siemieńska woda na wieki pochłonęła
Legenda: O Anusi i Iwo, których siemieńska woda na wieki pochłonęła

Tym razem opowiemy o miłości córki właściciela ziemskiego Branickiego, Anusi i Serba Iwo. Ich niestety tragiczna historia wiąże się z Siemieńskim Stawem, którego wody połączyły ich na zawsze…

18.07.2020 17:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama