Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 13:26
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Łomazy: Świętowali dożynki w atmosferze radości

Dożynki to wyjątkowy czas, który był symbolicznym przypieczętowaniem zakończenia ważnego dla wiejskiej społeczności okresu żniw. Wszyscy mieszkańcy gminy oraz przybyli goście mieli okazję do wspólnego świętowania w atmosferze radości, a także wdzięczności za tegoroczne plony i inne dary ziemi.
Dożynki to wyjątkowy czas, który był symbolicznym przypieczętowaniem zakończenia ważnego dla wiejskiej społeczności okresu żniw

Autor: Beata Kaczmarek

Jak zauważa Beata Kaczmarek specjalista ds. mediów interaktywnych Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach,  przepiękne wieńce dożynkowe oraz wystawne stoiska z przepysznymi, regionalnymi daniami i przekąskami napawały dumą. Dumą z wykonanej pracy, której co roku podejmują się rolnicy, sadownicy, ogrodnicy czy pszczelarze. - Wszelkie dożynkowe symbole oraz dania były efektem wielogodzinnych prac osób, którym zależy na podtrzymywaniu i pielęgnowaniu wyjątkowych, słowiańskich tradycji. Starostami dożynek byli-Dorota i Roman Hołonowicz, którzy od 2002 r. prowadzą gospodarstwo rolne w Szymanowie - przekazuje Beata Kaczmarek.   

Odbył się też przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Łomazy, której przewodził kapelmistrz Wojciech Lesiuk. W czasie przemarszu można było podziwiać dziewięć delegacji z wsi: Studzianka, Huszcza, Łomazy, Koszoły, Kopytnik, Lubenka, Dubów, Krasówka, Korczówka - kroczących w kierunku parku przy Placu Jagiellońskim i prezentujących przy tym swoje przepiękne, różnorodne wieńce dożynkowe. 

 Beata Kaczmarek wskazuje, że pawilony promocyjne obfitujące w przepyszne, swojskie wyroby, przetwory i wypieki przyciągające tłumy przygotowało dziewięć miejscowości-Burwin, Bielany, Studzianka, Huszcza, Łomazy, Koszoły, Kopytnik, Lubenka, Dubów. Wszystkie reprezentacje wsi, które zaangażowały się w promocję miejscowości podczas dożynek gminnych zostały wyróżnione podziękowaniami. 

Artyści na scenie

Każda delegacja miejscowości biorąca udział w korowodzie dokonała swojej prezentacji. Nastąpiło również odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP Łomazy oraz odśpiewanie pieśni dożynkowej przez zespół "Śpiewam Bo Lubię" z Łomaz prowadzony przez Arkadiusza Saczuka. Następnie, starostowie dożynek- Dorota i Roman Hołonowiczowie uroczyście przekazali bochen dożynkowego chleba na ręce wójta Jerzego Czyżewskiego. Wypiek pochodził z piekarni Mariusza Jońskiego z Tucznej. Część obrzędowa zakończona została symbolicznym poczęstunkiem przybyłych mieszkańców oraz gości. 

Po oficjalnych wystąpieniach, przyszedł czas na część artystyczną. Na samym początku, zaprezentowała się uczennica Szkoły Podstawowej-Kaja Sobechowicz wykonując utwór "Już nie ma cieni". Następnie, uwagę wszystkich skupiły występy zespołów ludowych takich jak: "Zielona Kalina" z Dubowa, "Poranna Rosa" z Korczówki, "Luteńka" z Koszoł, "Studzianczanie" ze Studzianki, "Raz Na Ludowo" z Huszczy, "Pohulanka" z Kopytnika, "Śpiewam, Bo Lubię" z Łomaz. Wystąpiły też wokalistki: Monika Głowacka oraz Małgorzata Derlukiewicz. Swój koncert zagrała także Kapela Ludowa "Podlasiacy" z Białej Podlaskiej. 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania członkom Kół Gospodyń Wiejskich, członkom stowarzyszeń, mieszkańcom gminy Łomazy, przybyłym gościom, obsłudze technicznej, pomocy medycznej, strażakom, orkiestrze dętej OSP Łomazy, artystom, wystawcom, mediom oraz wszystkim innym zaangażowanym we współtworzenie tego dożynkowego święta oraz wszelki trud włożony w jego przygotowania.

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: To jest ,,zaproszenie" do wypowiedzi o chlopach?😊To policzmy z grubsza wasze dopłaty,których nie otrzymuje żadna grupa zawodowa w Polsce.Otoż:doplata do każdego ha,dopłata do paliwa,doplata za suszę,dopłata za inny nieurodzaj,dopłata za znisdzczone plony przez dzikie zwierzęta,a narzekan jestco niemiara,za komuny nic nie mieliście,i kto był chlopem prawdziwym-tem był,A dzisiaj jęki,kwęki,stęki krzyki że plajtujecie,sami ze swej pazerności czekacie na wyższe ceny,a tu raptem nisko,bo ukraina sprzedała,wrzasj ze żywiec nisko stoi,a wszystko sprzedajecie i nie zarzucacie hodowli.Ciągły kwik i ryk z tej wsi się wydobywa,Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:04Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręceAutor komentarza: Nie rolnikTreść komentarza: Czegoś ty człowieku się nawąchał. Oparów w tej oborze. Zero taktu. Gdyby to była kolizja to jeszcze rozumiem. O sprawności auta decyduje diagnosta nie przebieg.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:03Źródło komentarza: Samochód potrącił mężczyznę. Pieszy nie żyjeAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Te Audi A6 to chyba nie pierwszej świeżości i lata świetności już ma chyba za sobą . Ten śrut i gruz na bank ma 15 lat albo i więcej . 15 lat ...na pewno sprowadzony od Helmuta i pewnie po 2 Niemcach i 3 Turasach . Ciekawe jaki przebieg ....... pewnie już ponad 250.000 Ha ha ha ha ha ha .Data dodania komentarza: 23.12.2024, 11:50Źródło komentarza: Samochód potrącił mężczyznę. Pieszy nie żyjeAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Pochwalę się że ja z tego parkingu żylem dostatnio,wychodziłem i machałem ręką na kierowce ktory chciał przyparkować,najmniej od jednego to 2 zł bylo,a jak postałem ze 3 godziny to miałem na papieroski i amarenki,no i żecz jasna paroweczki ,polecam każedemu sa smaczne,zwlaszcza na przekąskaData dodania komentarza: 23.12.2024, 11:48Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręceAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a ty to żyjesz z socjalu całe zycie,nic nie umiesz,nawet pisać gramatycznie,nieukuData dodania komentarza: 23.12.2024, 11:42Źródło komentarza: Szkolny Dwór wykupiony i zagrodzony. Magistrat rozkłada ręce
Reklama
Reklama