Początkowo Fotoklub Podlaski funkcjonował przy Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej. Kto był zaangażowany w tworzenie Fotoklubu Podlaskiego? Wśród założycieli byli: Leszek Szczerbicki, Adam Trochimiuk, Henryk Oleszczuk, Tadeusz Żaczek, Jarek Domański oraz Piotr Świderski. Opiekunem fotografów z Wojewódzkiego Domu Kultury została Anna Leszczyńska. Od 1998 r. klubem opiekuje się Małgorzata Piekarska.
Skupieni na fotografii
Jednym z członków Fotoklubu Podlaskiego jest Jarek Domański - fotograf dokumentalny, wydawca, pasjonat fotografii. - Od młodości jestem związany z lokalnym środowiskiem fotograficznym, skupionym początkowo w Bialskim Towarzystwie Fotograficznym, a następnie w Fotoklubie Podlaskim, działającym przy Bialskim Centrum Kultury. Jestem autorem i wydawcą książek: "Biała Podlaska - historia i tożsamość miasta" (2011), "Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej" (2020), "Podlasie Nostalgiczne" (2022) - mówi Jarek Domański. Jarek Domański jest także pomysłodawcą albumu "Bialskie skrzydła, historia lotnictwa w Białej Podlaskiej - fotografie" (2023). Publikacja ta została wydana z okazji 100. rocznicy powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów (1923-2023) i towarzyszyła wystawie „Bialskie skrzydła". W 2024 roku otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej III stopnia za całokształt działalności fotograficznej i wydawniczej.
W latach 1999-2011 z wystawami tematycznymi Fotoklub odwiedzał Klub Muzyczny „Jedynka”. Fotografie członków Fotoklubu Podlaskiego były pokazywane też w Galerii Podlaskiej oraz w „Galerii 1. Piętro Strefa Sztuki” w siedzibie Bialskiego Centrum Kultury. Obecnie prace są prezentowane w Bialskiej Galerii Fotografii, przy ul. Krótkiej 1.
Do Fotoklubu Podlaskiego należy od lat również Ryszard Domański, uczestnik wielu plenerów, wypraw, warsztatów fotograficznych w Polsce i w różnych częściach świata. - Jestem fotografem pejzażu krajobrazowego i miejskiego, architektury oraz wizualizacji środowiska miejskiego. W szczególności preferuję artystyczne formy minimalistyczne i geometryczne z tendencją harmonii i czystości kadru. Zawsze staram się stosować zasadę: "Pokaż innym co widziałeś, ale inaczej niż oni" - wskazuje Ryszard Domański.
Z kolei Grzegorz Doroszuk to fotograf z zaszczepioną pasją od lat dziecięcych. Aktywny członek Fotoklubu Podlaskiego. Fotograf miesięcznika kulturalnego "Pryzmat", później "Przez Pryzmat", również zaangażowany w wydawanie tego pisma jako grafik. - Najchętniej na swoich pracach uwieczniam krajobraz oraz przyrodę w skali makro - przyznaje Grzegorz Doroszuk.
Zrzeszeni fotograficy jeżdżą też co roku na plenery. Byli m.in. w Mielniku, Białce koło Parczewa, Kodniu, Wisznicach, Terespolu, Konstantynowie, Łomazach, Zalesiu, Rokitnie, Sławatyczach, Buczycach Starych oraz we Włodawie. Każdy z plenerów kończy podsumowująca wystawa prac zrobionych w czasie wyjazdu.
Natomiast Konrad Kiryła to pasjonat fotografii przyrody. - To nie tylko sztuka, ale także sposób na głębsze połączenie się z naturą - zaznacza Konrad Kiryła.
Krzysztof Wałecki to lekarz, miłośnik podróży, fotografii i filmowania. - Moja przygoda z fotografią zaczęła się jeszcze w czasach szkolnych. Zainteresowanie biologią skłoniło mnie do sięgnięcia po aparat fotograficzny. Był to FED z lat 50-tych. Zajęcie okazało się niezwykle fascynujące. To były czasy kiedy samemu przygotowywało się odczynniki, wywoływało i suszyło zdjęcia. Niezapomniane emocje! - opowiada Krzysztof Wałecki.
Laureaci konkursów
Wiesław Denisiuk swoją działalność fotograficzną traktuję amatorsko. - Zawodowcem pewnie nie będę, ale fotografowanie sprawia mi mnóstwo przyjemności. Mam swoje ulubione tematy i techniki, do innych nie zabieram się w ogóle, bo nie czuję się na siłach robić czegoś, co wymaga solidnych podstaw. Na pierwszym miejscu są oczywiście ukochane góry. Aparat towarzyszy mi na każdym z wyjazdów i mimo że czasem przeszkadza, nie potrafię z niego zrezygnować. Od lat fotografuję też piękną i dziką rzekę – Bug. Zapuszczam się z aparatem w odludne, przez nikogo nie odwiedzane zakątki rzeki w poszukiwaniu ciszy, spokoju i krajobrazów - podkreśla Wiesław Denisiuk. Od kilku lata zwiedza Podlasie, szczególnie interesują go przydrożne kapliczki, polne drogi, kolorowe cerkwie, zapomniane domy. Prowadzi też fotoblog, gdzie prezentuje całość swoich fotograficznych dokonań.
Dla członków Fotoklubu Podlaskiego istotne są też Międzynarodowe Jesienne Warsztaty Fotograficzne, zainicjowane przez Małgorzatę Piekarską. Pierwsze spotkanie warsztatowe odbyło się w 2005 roku, wydarzenie odbywa się do dziś. W warsztatach uczestniczy ok. 40 osób z Polski oraz zagranicy. Prelekcje w czasie warsztatów prowadzą cenieni polscy fotograficy. Dotychczas byli to m. in.: Stanisław Woś oraz Andrzej Baturo, Krzysztof Heyke, Andrzej Zygmuntowicz, Wojciech Sternak, Artur Tabor, Janusz Milczarek.
Od lat z Fotoklubem Podlaskim związany jest Marek Zubik urodzony w 1976 roku w Białej Podlaskiej. To absolwent Akademii Podlaskiej na kierunku pedagogika kulturalno-oświatowa w Siedlcach. Swoją pracę magisterską zatytułował "Fotografia socjologiczna w Galeria FS w Białej Podlaskiej". Jest też aktywnym członkiem Grupy Twórczej "Fotogram" w Siedlcach oraz Klubu Fotograficznego "Klatka" w Radzyniu Podlaskim. - Biorę udział w wystawach, plenerach i warsztatach fotograficznych organizowanych przez środowiska fotograficzne. Ulubionym tematem moich prac jest fotografia dokumentalna i fotoreportaż - wyjaśnia Marek Zubik. Jest laureatem wszystkich trzech edycji konkursu im. Adama Trochimiuka.
Raz do roku organizowane są też tzw. wystawy doroczne. Od 2020 r. odbywają się też “Bialskie Spotkania z Fotografem”, na które zapraszane są sławy świata fotografii. Członkowie Fotoklubu co roku uczestniczą też w plenerze “Podlaski Przełom Bugu”.
Fotograf Maciej Bechta jest absolwentem socjologii, którą ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata był związany z warszawską sceną klubową jako DJ Polastri. - Jestem miłośnikiem pejzażu, czarno-białych zdjęć i rzeki Bug, która była i jest głównym źródłem pasji do fotografii - wskazuje członek Fotoklubu. To uczestnik plenerów, warsztatów i wystaw zbiorowych oraz laureat wyróżnień w ogólnopolskich konkursach fotograficznych.
Jacek Dryglewski zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową, artystyczną oraz krajobrazową. - Realizuję swoje prace m.in. poprzez szlachetne techniki fotograficzne. Od 2014 r. jestem członkiem Fotoklubu Podlaskiego działającym przy Bialskim Centrum Kultury. Od 2019 roku współpracuję z magazynem “Kraina Bugu”, gdzie regularnie publikowane są reportaże fotograficzne mojego autorstwa - przekazuje Jacek Dryglewski. Od 2022 r. jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
Katarzyna Kusznerczuk pochodzi z Janowa Podlaskiego i należy do Fotoklubu Podlaskiego oraz Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”. - Poza fotografią interesuję się też malarstwem. Biorę udział w licznych warsztatach i plenerach fotograficznych oraz rozwijam swoje zamiłowania plastyczne, co owocuje udziałem w różnego typu wystawach. Fotografia jest dla mnie medium wyrażania emocji i uwrażliwiania innych na otaczającą rzeczywistość - mówi Katarzyna Kusznerczuk. Swoje zdjęcia na wystawach Fotoklubu Podlaskiego prezentuje też Agnieszka Szabluk, świeży nabytek Fotoklubu Podlaskiego. - Jestem pasjonatką fotografii od przeszło 10 lat. W moim portfolio znajdują się fotografie o tematyce reportażu, portretu oraz krajobrazu - przekazuje Agnieszka Szabluk.
Do członków Fotoklubu Podlaskiego należą:
Tadeusz Żaczek, Henryk Oleszczuk, Piotr Świderski, Jarek Domański, Małgorzata Piekarska, Alina Kulawiec, Wiesław Kaczmarek, Katarzyna Kusznerczuk, Marek Zubik, Mirosław Bajkowski, Wiesław Denisiuk, Elżbieta Pyrka, Lech Mazur, Krzysztof Tarasiuk, Robert Sozoniuk, Dryglewski Jacek, Piotr Rekucki, Grzegorz Doroszuk, Ryszard Domański, Krzysztof Walecki, Konrad Kiryła, Andrzej Biegajło, Joanna Bligier, Anna Flantz Olędzka, Michał Leszczyński, Maciej Bechta, Robert Staniszewski, Piotr Perczyński, Mariusz Kuc, Marek Ruszkowski, Joanna Piotrowska, Agnieszka Szabluk.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze