Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:19
Reklama
Reklama

Pasje

Ludzie z pasją: Szlakiem nadbużańskiej krainy pereborem tkanej
Ludzie z pasją: Szlakiem nadbużańskiej krainy pereborem tkanej

Bożenna Pawlina-Maksymiuk od 30 lat pasjonuje się niematerialnym dziedzictwem kulturowym południowego Podlasia, a w szczególności nadbużańskimi tradycjami tkackimi – pereborami. Będąc dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej założyła kilkanaście pracowni, gdzie uczono ginących zawodów, w tym tkania pereboru.

23.08.2022 17:00    8
Ludzie z pasją: Malownicza okolica Husinki wciąż go inspiruje
Ludzie z pasją: Malownicza okolica Husinki wciąż go inspiruje

Janusz Maksymiuk jest cenionym w Polsce i na świecie malarzem i rzeźbiarzem. Jego prace pokazywano w wielu miejscach naszego kraju, ale także wielokrotnie w Londynie i Paryżu. Kocha Podlasie, dlatego często maluje pejzaże, ukazujące tutejsze krajobrazy. Osiadł w malowniczej wsi w pobliżu rzeki Krzny – Husince.

15.08.2022 15:00    1
Moc nadbużańskich ziół. Janowska impreza z roślinami w roli głównej
Moc nadbużańskich ziół. Janowska impreza z roślinami w roli głównej

Na cały dzień centrum Janowa Podlaskiego zamieniło się w niesamowite miejsce, pełne nadbużańskich ziół i kwiatów. Przy stoiskach specjalistki i specjaliści od kulinariów i ziołolecznictwa przekazywali wiedzę na temat nieocenionych właściwości roślin z łąk i przydomowych ogrodów. Można było zaopatrzyć się w wyjątkowe rękodzieło prosto od lokalnych artystów oraz pierwszej jakości regionalne produkty. Tak wyglądało „Janowskie święto ziół”, którego patronem medialnym było Słowo Podlasia.

03.08.2022 07:15    2
To już dziesięć lat radzyńskich spotkań z podróżnikami
To już dziesięć lat radzyńskich spotkań z podróżnikami

10-lecie obchodzą „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikiem”. Ta oddolna inicjatywa stała się w tym czasie ważną cykliczną imprezą, zapewniając sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia Podlaskiego. Wywarła też duży wpływ na ogólnopolską promocję miasta z bogatą historią i cennymi zabytkami. W minionej dekadzie odwiedziło miasto odwiedziło 40. podróżników, zostawiając swój ślad m.in. na radzyńskim „Skwerze Podróżników”.

27.07.2022 17:20    1
Dziełami swych rąk zachwycają od 10 lat. Jubileusz janowskich twórczyń
Dziełami swych rąk zachwycają od 10 lat. Jubileusz janowskich twórczyń

10-lecie działalności obchodzi w tym roku Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego. To grupa niezwykle uzdolnionych kobiet z gminy Janów Podlaski, które działają w myśl zasady „Uczymy się od siebie”, promując przy tym nasz region na konkursach i wystawach. Potrafią wyszywać, haftować, robić kwiaty z krepiny, kosze z papierowej wikliny, przepiękne ozdoby świąteczne w różnych technikach oraz wiele innych cudeniek. W ten sposób zachowują lokalne tradycje od zapomnienia.

25.07.2022 10:17
Wyjątkowe i gospodarne kobiety z Bokinki Królewskiej z laurami
Wyjątkowe i gospodarne kobiety z Bokinki Królewskiej z laurami

W ubiegłą sobotę w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu odbył się finał czwartej edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: na potrawę z kaszą, ciasto z owocami i rękodzieło malowane na drewnie. Z sukcesem z rywalizacji wróciły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bokince Królewskiej, które zachwyciły jury swoim ciastem jagodowym. Gratulujemy!

21.07.2022 07:00
Szukaj fotoinspiracji i weź udział w konkursie im. Adama Trochimiuka
Szukaj fotoinspiracji i weź udział w konkursie im. Adama Trochimiuka

Okres wakacji to fantastyczny czas, by szukać fotograficznych inspiracji. Szczególnie w pięknym regionie południowego Podlasia. Być może któreś z "ustrzelonych" przez Was zdjęć sprawi, że zechcecie pokazać je szerszemu gronu. Świetną okazją ku temu może być wzięcie udziału w konkursie "Migawki z Podlasia" imienia niezastąpionego Adama Trochimiuka.

19.07.2022 14:00
Miasto świętowało zdobycie tytułu Rowerowej Stolicy Polski [ZDJĘCIA]
Miasto świętowało zdobycie tytułu Rowerowej Stolicy Polski [ZDJĘCIA]

14 lipca w Białej Podlaskiej odbyła się wielka feta z okazji zdobycia przez miasto tytułu Rowerowej Stolicy Polski! Było mnóstwo radości i mistrzowski przejazd ulicami. Mamy dla Was galerię zdjęć z tego wydarzenia.

15.07.2022 16:11    1    1
Masz zabytkowe auto? Spotkaj się z innymi właścicielami klasyków
Masz zabytkowe auto? Spotkaj się z innymi właścicielami klasyków

Już jutro (15 lipca) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Klasyczny piątek", organizowane przez grupę Bialskie Klasyki. Właściciele zabytkowych pojazdów spotkają się tradycyjnie na parkingu przy hotelu Skala w Białej Podlaskiej.

14.07.2022 14:30
Szkoła Tańca Kontra z sukcesami na mistrzostwach Europy! [ZDJĘCIA]
Szkoła Tańca Kontra z sukcesami na mistrzostwach Europy! [ZDJĘCIA]

Wielki sukces odniosła Szkoła Tańca Kontra podczas mistrzostw Europy w Zakopanem, w których wzięło udział 15 państw. Reprezentantki bialskiej Kontry zdobyły 3. miejsce w kategorii Mini Kids, a w pierwszej „20” znalazły się tancerki, występujące w kategorii Duet Junior. Gratulujemy!

12.07.2022 12:00
Premiera: Posłuchaj kolejnego singla Teresy Czekaj
Premiera: Posłuchaj kolejnego singla Teresy Czekaj

Już 8 lipca nastąpi premiera kolejnego singla Teresy Czekaj. Bialska artystka w swoim najnowszym utworze "Życie chwilą", chce przekazać, jak ważne jest, byśmy byli w pełni obecni tu i teraz. Zachęcamy do przesłuchania najnowszej piosenki artystki.

07.07.2022 15:00    1
Miłość do muzyki i ciężka praca – to już 25 lat stowarzyszenia!
Miłość do muzyki i ciężka praca – to już 25 lat stowarzyszenia!

W tym roku 25-lecie istnienia obchodzi Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, którym od początku zarządza i jest jego główną twarzą Jarosław Michaluk. Dzięki jego zaangażowaniu i miłości do muzyki, przez ostatnie ćwierć wieku na bialskiej scenie wystąpiły największe gwiazdy jazzu i bluesa: Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Hiram Bullock czy Jennifer Batten. W muzyczny pejzaż nie tylko Białej Podlaskiej, ale całego kraju wpisały się natomiast Podlasie Jazz Festival i Biała Blues Festival, cieszące się ogromnym uznaniem muzyków i publiczności. O początkach i działalności stowarzyszenia opowiada nam Jarek Michaluk.

02.07.2022 14:30
To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia
To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia

Za nami Dzień Działacza Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy wyróżnienia i nagrody dostają ci, którzy dbają o rozwój kultury w naszym regionie. Są organizatorami wielu ciekawych inicjatyw, laureatami konkursów oraz dbają, by mieszkańcy na co dzień i od święta mieli kontakt z przeróżnymi dziedzinami sztuki, ale też historią południowego Podlasia. Nie inaczej było i tym razem. Podczas uroczystej gali w Konstantynowie wręczono nagrody Bialskie Talenty 2021 oraz Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżniona została też wieloletnia dyrektor wisznickiej biblioteki – Alina Maniowiec – oraz samorząd przyjazny kulturze.

26.06.2022 15:00
Wielkie święto kultury ludowej. 30-lecie zespołu i kapeli "Podlasiacy"
Wielkie święto kultury ludowej. 30-lecie zespołu i kapeli "Podlasiacy"

Już niebawem swoje święto będą obchodziły Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” oraz Kapela Ludowa „Podlasiacy”. Grają, tańczą i śpiewają już od 30 lat!

24.06.2022 12:30
Aleksandra Semeryło z brązowym medalem mistrzostw Polski!
Aleksandra Semeryło z brązowym medalem mistrzostw Polski!

Sukcesem swój udział w Mistrzostwach Polski w Ujeżdżeniu zakończyła Aleksandra Semeryło. Zawodniczka, na co dzień trenująca w stajni For Pleasure zdobyła wraz ze swoim koniem Conversano brązowy medal! Gratulujemy!

24.06.2022 10:41
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: cybTreść komentarza: Wina pieszego jak nic. Wszedł z marszu na przejście nawet się nie rozglądając. Na szczęście jego głupota się do czegoś przydała.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 06:06Źródło komentarza: Mają kierowcę z nagrania. Kolejny z zakazem prowadzenia pojazdów [WIDEO]
Reklama
Reklama