Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:51
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia

Gmina Terespol: Orient Express wyjeżdża z Małaszewicz
Gmina Terespol: Orient Express wyjeżdża z Małaszewicz

Francuska firma zakupiła wagony słynnego pociągu Orient Express, które dotychczas stały na bocznicy w Małaszewiczach. Są one urządzone w luksusowym stylu i przez to warte miliony euro. Przewożone będą w najbliższych miesiącach, do kraju nowych właścicieli, gdzie przejdą renowację by powrócić na tory.

22.01.2019 11:38    3    1
Biała Podlaska: Zmusili mnie do oglądania egzekucji
Biała Podlaska: Zmusili mnie do oglądania egzekucji

Zofia Cholewińska, urodziła się w maju 1936 r. w Białej Podlaskiej, jej wczesne lata dzieciństwa były niezwykle trudne, gdyż przypadły na okres II wojny światowej. Zamiast beztroskich zabaw i wzrastania w poczuciu bezpieczeństwa, musiała ukrywać się w schronach, oglądać egzekucje na pl. Wolności i uciekać przed sowieckim żołnierzem.

20.01.2019 08:15
Powiat bialski: Christos rożdajetsia – sławitie Jeho
Powiat bialski: Christos rożdajetsia – sławitie Jeho

Dwa tygodnie po rzymskokatolickich obchodach świąt Bożego Narodzenia przychodzi czas na świętowanie w obrządku wschodnim. Prawosławni mieszkańcy Lubelszczyzny i Południowego Podlasia rozpoczynają święta uroczystą kolacją, tzw. soczielnikiem, a na stole wigilijnym pojawiają się m.in. kutia, barszcz z grzybami oraz smażona ryba. Gdy kościół rzymskokatolicki świętuje Trzech Króli, wyznawcy prawosławia obchodzą wigilię.

11.01.2019 11:13
Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży
Biała Podlaska: Początek odkryć w muzealnej wieży

W ostatnim tygodniu, w Muzeum Południowego Podlasia odkryto starą, ceglaną posadzkę wykonaną najprawdopodobniej w XVII w. czyli w okresie rządów Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Archeolog Mieczysław Bienia podkreśla, iż prawdopodobnie to nie koniec znalezisk w remontowanej obecnie wieży.

09.01.2019 09:49    1
Biała Podlaska: Co kryje cmentarz?
Biała Podlaska: Co kryje cmentarz?

Na to i inne pytania odpowiadał regionalista i miłośnik kultury tatarskiej Łukasz Węda podczas spotkania zorganizowanego w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Słuchacze poznali historię mizaru, a także mieli okazję spróbować tatarskiego pieroga.

29.11.2018 08:07
Gmina Terespol: Jak polskie wojsko prusaków z fortu wyganiało [GALERIA]
Gmina Terespol: Jak polskie wojsko prusaków z fortu wyganiało [GALERIA]

Był luty 1919 roku, Polska już niepodległa konstytuowała swoją państwowość. Walczyła też o kształt swoich granic, wciąż walcząc o każdy połać ziemi, szczególnie na rubieżach. Właśnie wtedy, w lutym, pod Kobylanami stoczono bitwę, by wydrzeć pruskim wojskom ostatni przyczółek, który otwierał polskiej armii marsz na Brześć. 11 listopada każdy, kto do Kobylan przybył, mógł na własne oczy zobaczyć, jak ta walka o odbicie przedmurza Twierdzy Brzeskiej przebiegała. Wszystko na tle odrestaurowanego fortu.

16.11.2018 10:15
Międzyrzec Podlaski: Odsłonięto pomnik Apel Poległych oraz wmurowano kapsułę czasu
Międzyrzec Podlaski: Odsłonięto pomnik Apel Poległych oraz wmurowano kapsułę czasu

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Międzyrzecu obchodzony jest właściwie od stycznia. Zwieńczeniem wszelkich przedsięwzięć są listopadowe uroczystości m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Miasta oraz odsłonięcie pomnika Apel Poległych na miejskim cmentarzu.

15.11.2018 09:29
Wisznice: Mural na wiek wolności
Wisznice: Mural na wiek wolności

W gminie Wisznice z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości powstał mural. – Realizacja tego wyjątkowego projektu zajęła kilka miesięcy, ale warto było – mówi Ewa Jarosławska-Popielewicz, inicjatorka wyjątkowego przedsięwzięcia.

14.11.2018 11:30
Konstantynów: Sto gołębi na stulecie [GALERIA]
Konstantynów: Sto gołębi na stulecie [GALERIA]

Uroczystości w Konstantynowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 10 listopada. O godz. 9.00 młodzież z klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim zaprezentowała musztrę, a jeden z uczniów odczytał apel poległych.

14.11.2018 11:15
Międzyrzec Podlaski: W niezwykły sposób uczcili pamięć bohaterów
Międzyrzec Podlaski: W niezwykły sposób uczcili pamięć bohaterów

To wydarzenie wywołało poruszenie i wzruszenie lokalnej społeczności. Władze miasta Międzyrzec Podlaski postanowiły uczcić pamięć bohaterów Krwawych Dni organizując rekonstrukcję walk sprzed 100 lat.

13.11.2018 14:50    1
Region: Koncerty, wieczornice, wspólne śpiewanie hymnu
Region: Koncerty, wieczornice, wspólne śpiewanie hymnu

Będziemy świętować uroczyście, na głównych placach swoich miejscowości, kameralnie na koncertach czy wieczornicach. Najważniejsze, że będziemy świętować razem. Samorządy gmin i miast starają się, by rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości była godna. To gdzie i jak można będzie wspólnie celebrować Święto Niepodległości przedstawiamy naszym czytelnikom poniżej. Być może to nie wszystkie uroczystości i imprezy, do jakich udało nam się dotrzeć. Część planów związanych ze świętowaniem nie została też jeszcze do końca ustalona. To co już jest zaplanowane zasługuje jednak na uwagę i zainteresowanie.

08.11.2018 14:03
Wisznice: Oddali cześć bestialsko zamordowanym patriotom
Wisznice: Oddali cześć bestialsko zamordowanym patriotom

W ostatnią niedzielę października, w strugach deszczu w Wisznicach odsłonięto tablicę poświęconą 30 Polakom, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskiego okupanta. Tego dnia odbyła się też prezentacja książki dr. Tadeusza Doroszuka pt. "Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944".

07.11.2018 12:18
Biała Podlaska: Kwesta Koła Bialczan
Biała Podlaska: Kwesta Koła Bialczan

Jak co roku Koło Bialczan 1 i 2 listopada będzie zbierać datki na renowację zabytkowych nagrobków od odwiedzających cmentarz parafialny.

30.10.2018 09:36
Radzyń Podlaski: Otworzyli z przytupem, a potem zapadła cisza
Radzyń Podlaski: Otworzyli z przytupem, a potem zapadła cisza

Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa, pierwsze muzeum w Radzyniu Podlaskim, którego tworzenie zainicjowano w maju tego roku, wciąż nie nabrało docelowego kształtu. Na razie oprócz uchwały Rady Miasta , zmieniającej statut ROK, by mógł on zarządzać muzeum, niewiele się zadziało. A w tworzenie muzeum zaangażowała się nawet fundacja senatora.

05.10.2018 10:15    1
Łosice: Odnaleziono fundamenty wieży ratuszowej z XVI wieku!
Łosice: Odnaleziono fundamenty wieży ratuszowej z XVI wieku!

Na planie miasta pochodzącym z 1823 roku i późniejszym z 1836 roku widać usytuowany w centralnej części Łosic wspomniany ratusz, więc hipoteza o tym, że mogą być to fundamenty murowanej wieży ratusza z XVI wieku jest wielce prawdopodobna. Wstępne ustalenia potwierdza Mieczysław Bienia - archeolog z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. - W miejscu odkrycia stała wieża murowana a przy niej ratusz drewniany. Jego powstanie możemy datować na lata zaraz po nadaniu miastu praw, czyli na okolice 1505 roku.

28.09.2018 13:53    3
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: jak piany jesteś to nie pisz,nieuku bes ortografiData dodania komentarza: 26.11.2024, 17:13Źródło komentarza: Rolnicy strajkowali na DK2. Niedługo polskie rolnictwo przestanie istnieć!Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: wyjźdzają i blokują innych dlatego,bo im zawsze małoData dodania komentarza: 26.11.2024, 17:06Źródło komentarza: Rolnicy strajkowali na DK2. Niedługo polskie rolnictwo przestanie istnieć!Autor komentarza: czytE ŁŁoJoj!Treść komentarza: Co chcą Ci Rolnicy Nieidywidualni (to termin bez nie z PRLU i nie dotyczy Rolników ARIMR). Kto co truje? Stefaniuk, a aaa Gdzie stali, bo nie widziałem, potrzebują wsparcia merytorycznego, się miotają z tymi pisamiData dodania komentarza: 26.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Rolnicy strajkowali na DK2. Niedługo polskie rolnictwo przestanie istnieć!Autor komentarza: AlfTreść komentarza: Sokół Zwierzyniec rozgrywa mecze w Zwierzyńcu? Zawsze grał w Wywłoczce koło Zwierzyńca. Coś się zmieniło?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 11:57Źródło komentarza: Pierwsza porażka w lidzeAutor komentarza: XxxxTreść komentarza: Czas na modernizację stadionu miejskiego!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:06Źródło komentarza: Zmienią plan na miasto. Strategia poprzedników do poprawkiAutor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama