Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:39
Reklama
Reklama

Historia

Tak przed wojną świętowano 11 listopada. Przegląd wojsk robił marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]
Tak przed wojną świętowano 11 listopada. Przegląd wojsk robił marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]

Po raz pierwszy święto niepodległości zostało uczczone już w 1920 roku. Nie miało jeszcze rangi narodowej, bo to zmieniło się wiele lat później.

11.11.2021 08:00
Region: Daj dziadowi chleba, nakarm dusze zmarłych
Region: Daj dziadowi chleba, nakarm dusze zmarłych

Przekonanie, że dusze wracają na ziemię w różnych momentach roku i mogą wówczas pomóc żywym lub wyrządzić im krzywdę było niegdyś powszechne również na ziemiach południowego Podlasia. Ludzie rozpalali ogniska przy cmentarzach i na rozstajach dróg, by przegonić złe duchy. Karmili powracające na ziemię dusze specjalnie na tę okazję przygotowanymi potrawami. Uważali na to, by dusz zmarłych nie skaleczyć i nie spłoszyć. Z racji tego, że w przyszłym tygodniu obchodzimy Zaduszki, postanowiliśmy przypomnieć, jakie tradycje i obrzędy wiązały się dawniej z tym okresem.

31.10.2021 15:07    1    3
Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza
Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, powstał dzięki fundacji rodziny Radziwiłłów w 1790 r. Przyczyną jego wybudowania był konflikt zakonu bazylianów z możnym rodem o prawo do relikwii Józefata Kuncewicza. Wówczas błogosławionego, a w 1867 r. kanonizowanego, męczennika unickiego. Jan Paweł II nazwał  go "apostołem pojednania". 

31.10.2021 15:03    1
Biała Podlaska: "Czwórka" kształci od 100 lat
Biała Podlaska: "Czwórka" kształci od 100 lat

To już 100 lat, jak do funkcjonowania na terenie Białej Podlaskiej powołana została Szkoła Podstawowa nr 4. Dzieje tej placówki jak zwierciadło odbijają losy Polski międzywojnia, lat powojennych, okresy transformacji po 1989 roku i czasów obecnych. W ubiegłym tygodniu grono pedagogiczne i wszyscy z placówką związani, świętowali wiek jej istnienia.

26.10.2021 08:41
Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli
Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do przypomnienia nauczycieli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Na pomysł przypomnienia ich sylwetek wpadli pedagodzy z SP nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

22.10.2021 08:47
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji

Po prawie 20 latach do sakralnego użytku przywrócono niewielki kościółek pw. św. Jana Chrzciciela. To ważne wydarzenie dla mieszkańców miejscowości, zwłaszcza dla grupy zrzeszonej w Fundacji Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego, którzy w 2015 roku postawili sobie za cel uratowanie przez zniszczeniem zabytkowego obiektu.

20.10.2021 10:09
Biała Podlaska: Królewskie półgrosze i prehistoryczny krzemień
Biała Podlaska: Królewskie półgrosze i prehistoryczny krzemień

Archeolog Mieczysław Bienia, który bada teren Parku Radziwiłłowskiego w ostatnim czasie notuje nieprzerwane pasmo sukcesów. Nie dość, że znalazł bialską porcelanę wytwarzaną w mieście za czasów Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, której szukał przez ostatnie trzydzieści lat. Natrafił też na inne cenne znaleziska jak np. fragmenty armaty czy monetę wybitą w okresie panowania króla Zygmunta Starego.

20.08.2021 08:11    1
Podlaskie Miejsca Kultu: Bialskie wotum za Cud nad Wisłą
Podlaskie Miejsca Kultu: Bialskie wotum za Cud nad Wisłą

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Cudu nad Wisłą” powstała jako wotum – dziękczynienie za wygraną Polaków z sowietami pod Warszawą w 1920 r. Została erygowana przez biskupa Henryka Przeździeckiego 10 maja 1925 r. Początkowo powstał kościół drewniany. Murowana świątynia została poświęcona 1 września 1985 r. przez biskupa Wacława Skomoruchę. To miejsce gdzie odbywały się msze za ojczyznę w początkach działalności NSZZ „Solidarność”, zamawiane przez bialskie zakłady pracy, a nawet przez milicję obywatelską.

16.08.2021 09:37
Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście
Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście

Do jednych z najstarszych kościołów w Białej Podlaskiej należy świątynia pod wezwaniem św. Anny. Murowany kościół powstał w 1597 r., a ufundował go książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka" oraz parafianie. Później do kościoła dobudowano dwie kaplice. Najpierw Różańcową, a następnie Radziwiłłowską. Na szczycie świątyni pod krzyżem widnieje charakterystyczny dla islamu półksiężyc z dwoma gwiazdami. Jest to pamiątka wygranej bitwy pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego w 1683 r. Pomysłodawczynią nietypowej ozdoby była siostra króla – Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa. Księżna chciała w ten sposób zaznaczyć zwycięstwo chrześcijaństwa, w legendarnej walce z Imperium Osmańskim.

01.08.2021 12:52    1
Ludzie stąd: Już niejeden żołnierz zginął, już niejedna matka płacze
Ludzie stąd: Już niejeden żołnierz zginął, już niejedna matka płacze

Zygmunt Romaniuk urodził się w 1939 r. Mimo, że w czasie wojny był dzieckiem pamięta wiele wydarzeń z tego okresu. O części z nich opowiedzieli mu rodzice i dziadkowie. Do szczególnie trudnych wspomnień należy zabicie mieszkańców jego rodzinnej wsi – Romaszek oraz Worońca i Rudna.

31.07.2021 11:41    2
Łosice: Cześć i chwała bohaterom!
Łosice: Cześć i chwała bohaterom!

Za nami obchody 77. rocznicy bitwy 34. Pułku Piechoty 9. Dywizji Piechoty Armii Krajowej stoczonej z Niemcami 30 czerwca 1944 r. pod Jeziorami. Słowo Podlasia Sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem. 

16.07.2021 10:00
Myśleli, że to rozbity samolot, a znaleźli superbroń Hitlera
Myśleli, że to rozbity samolot, a znaleźli superbroń Hitlera

Fragmenty poszycia, elementy sterowania – w sumie około 100 kilogramów znaleziska. Myśleli, że na polu wykopali rozbity samolot. Prawda okazała się inna.

08.07.2021 09:30
Legendarny monaster w Jabłecznej 
Legendarny monaster w Jabłecznej 

Według legendy monaster w Jabłecznej powstał po tym, jak do miejscowości nad Bugiem przypłynęła rzeką ikona św. Onufrego. Właściciele wsi – Anna i Jan Zaberezińscy po tym zdarzeniu zdecydowali o budowie świątyni prawosławnej i sprowadzeniu do niej mnichów, którzy opiekowaliby się cerkwią i klasztorem oraz przybyłą w cudowny sposób ikoną.

04.07.2021 12:30
30 lat temu wyprodukowano ostatniego „dużego fiata”. Ile kosztuje dziś?
30 lat temu wyprodukowano ostatniego „dużego fiata”. Ile kosztuje dziś?

Marzenie wielu Polaków, dostojnie sunęło po naszych ulicach. Dziś Fiat 125p jest unikatem, a jego ceny bywają bardzo wysokie.

29.06.2021 19:30
Gmina Kąkolewnica: Co roku wspominają pomordowanych w lesie Baran
Gmina Kąkolewnica: Co roku wspominają pomordowanych w lesie Baran

Coroczne obchody pamięci ofiar stalinowskiego reżimu, to już w Kąkolewnicy tradycja. W drugą niedzielę czerwca na Uroczysku Baran oddaje się hołd tym, którzy zostali tu pomordowani i pochowani. Większości ofiar nie odnaleziono do dziś.

24.06.2021 07:15
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama