Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:00
Reklama dotacje rpo
Reklama

Historia

Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast.

29.04.2022 08:55
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia
Takie nowinki technologiczne ma Muzeum Południowego Podlasia

Wirtualny spacer po ogrodach Bazylego Albiczuka, multimedialne kioski skrywające interaktywne informacje, podłoga multimedialna oferująca ponad sto gier edukacyjnych i zręcznościowych – to tylko niektóre nowości, które możemy zobaczyć, odwiedzając Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

14.04.2022 15:02
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim
Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się Finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i działo". W konkursie wzięło udział 65 uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego.

20.03.2022 17:40
Opowieści o historii dworów szlacheckich
Opowieści o historii dworów szlacheckich

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego odbyło się cykliczne wydarzenie pn. "Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.

15.03.2022 11:59
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie
Biała Podlaska: Wytworne dwudziestolecie

W Muzeum Południowego Podlasia można obejrzeć niezwykle interesującą wystawę zatytułowaną „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dzięki tej wieloaspektowej prezentacji można zajrzeć do ziemiańskiego apartamentu, modnej kuchni inżynierowej czy saloniku żony urzędnika. Chcąc poznać życie, jakie wiedli pradziadkowie i dziadkowie, warto obejrzeć zdjęcia i eksponaty niegdyś należące do osób mieszkających w Białej Podlaskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

06.03.2022 17:59
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma
Historia: Wyjątkowy pałac, którego już nie ma

W naszym cyklu mieliśmy opisywać te mniej oczywiste zabytki Białej Podlaskiej. Tym razem jednak zrobimy wyjątek i zabierzemy Was w krótką podróż po historii pałacu Radziwiłłów, z którego przecież słynie nasze miasto. To nic, że po samym zamku zostało niewiele, ale za pomocą źródeł historycznych, rycin i grafik odtworzymy jego wygląd z czasów świetności. Na szczęście w założeniu pałacowo-parkowym możemy do dziś podziwiać, poradziwiłłowskie budynki oraz fortyfikacje, które przecież nie tak dawno zostały pięknie zrewitalizowane. A sam teren wciąż jest gratką dla archeologów, którzy tylko w zeszłym roku dokonali tu kilku bardzo ciekawych odkryć.

05.03.2022 14:51    6
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas
Plac Wolności – miejsce, gdzie bije serce miasta, a stary zegar odmierza czas

Plac Wolności niegdyś zwany po prostu Rynkiem to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Białej Podlaskiej. Znajduje się w samym centrum miasta, a rynek miejski mieścił się tu już od XVI wieku. Przechadzając się wokół placu, można natrafić na namacalne ślady historii. To tutaj stoi jeden z najstarszych bialskich budynków, czyli dom zajezdny wybudowany przez Radziwiłłów. Są XIX-wieczne pożydowskie kamienice, zbudowane z cegieł po rozbiórce Radziwiłłowskiego zamku, są też tragiczne pamiątki II wojny światowej. To tutaj przysiądziemy na ławeczce obok Józefa Ignacego Kraszewskiego i zobaczymy pomnik Niepodległości zwieńczony figurą orła. Latem natomiast posłuchamy koncertów lokalnych artystów i zjemy pyszne lody z jednej z kilku lodziarni wokół placu.

26.02.2022 12:32    2    9
Ludzie stąd: Uczyli nas, jak zabijać wroga
Ludzie stąd: Uczyli nas, jak zabijać wroga

Jan Prokopiuk walczył w czasie I wojny światowej, ale w czasie jednej z potyczek został ranny. Został ewakuowany na leczenie do Moskwy, gdzie pozostał do 1919 r. i ukończył carską szkołę dla nauczycieli. Kiedy wrócił w rodzinne strony został wójtem Kostomłotów. Niestety, wybuchła II wojna światowa, więc Jana wraz z córką zesłano na przymusowe roboty w III Rzeszy. Kiedy udało im się wrócić, całą rodzinę wysłano na ziemie odzyskane. Jan spisał swe wspomnienia w pamiętniku, który powierzył wnukowi – Eugeniuszowi Kuprysiowi.

20.02.2022 10:41    1
Podróż przez historię bialskiej wąskotorówki [ZDJĘCIA]
Podróż przez historię bialskiej wąskotorówki [ZDJĘCIA]

Przez kilkadziesiąt lat łączyła miejscowości w naszym regionie. Powstała w czasie I wojny światowej, a ostatecznie swój bieg zakończyła w roku 1971. Woziła ludzi i towary, z pewnością dla wielu starszych mieszkańców dzisiejszego powiatu bialskiego była nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu. Bialska Kolej Wąskotorowa, bo o niej mowa, byłaby dziś z pewnością ciekawą atrakcją turystyczną. Niestety coraz trudniej szukać śladów jej funkcjonowania w terenie, bo obecnie żyje głównie tylko w pamięci ludzi, archiwach i na kartach kilku książkowych pozycji. 

19.02.2022 12:25    3    14
Ludzie stąd: Wojna nie oszczędzała nikogo
Ludzie stąd: Wojna nie oszczędzała nikogo

Irena w czasie II wojny światowej dostarczała partyzantom broń i żywność, Kazimierz uciekł z transportu do Majdanka, Wiktoria przez opiekę nad chorym i rannym AK-owcem zmarła na tyfus, Dominik wspomagał partyzantów i ukrywał trzodę przed niemieckimi żołnierzami. To jedynie niektóre ze zdarzeń, które miały miejsce w rodzinie Wiktorii Ewy Nasiłowskiej, pochodzącej z miejscowości Pościsze, a mieszkającej w Zaściankach, w gminie Międzyrzec Podlaski.

06.02.2022 14:49
Gmina Terespol: Konkurs historyczny
Gmina Terespol: Konkurs historyczny

Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach zaprasza na konkurs o żołnierzach wyklętych. 

04.02.2022 09:04
Biała Podlaska: Zbliża się 100 rocznica PWS
Biała Podlaska: Zbliża się 100 rocznica PWS

Istniała tylko 16 lat. Już po trzech latach od uruchomienia zatrudniała 700 osób. W czasie swojej działalności wyprodukowała 1400 samolotów, w 35 typach. Bialscy seniorzy lotnictwa wojskowego, chcą by Podlaska Wytwórnia Samolotów została przez miasto godnie upamiętniona. Okazją ku temu ma być 100.  rocznica jej powstania, przypadająca w przyszłym roku.

03.02.2022 09:53    2
Tu leczyli się bialscy Żydzi
Tu leczyli się bialscy Żydzi

Budynek przy ulicy Janowskiej 27 to jeden z wielu w naszym mieście, które niegdyś należały do żydowskiej części bialskiej społeczności. To właśnie tutaj był kiedyś szpital, gdzie leczyli się Żydzi, którzy z przyczyn religijnych, obyczajowych i ekonomicznych nie chcieli być leczeni w szpitalu św. Karola Boromeusza. Jaką historię kryje w sobie dzisiejszy budynek m.in. Urzędu Stanu Cywilnego i bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie?

16.01.2022 10:00    2
Ludzie stąd: Przejmująca cisza na Wołyniu
Ludzie stąd: Przejmująca cisza na Wołyniu

Tadeusz Mikinnik wywodzi się z ziemiańskiej rodziny, jego dziadek Grzegorz był szlachcicem z Mołodeczna. Cała familia miała zostać zesłana na Sybir, ale Grzegorz obiecał, że wyśle do sowieckiego wojska swojego najstarszego syna Konstantego, gdy ten ukończy pełnoletność. To ocaliło ich przed wywózką. 

16.01.2022 09:35
Tajemnice bialskich kamienic "Pod Wieszczami" i "Domu Kijowskiego"
Tajemnice bialskich kamienic "Pod Wieszczami" i "Domu Kijowskiego"

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przypominamy bialskie zabytki, by zachować je od zapomnienia. Tym razem zapraszamy na ulicę Narutowicza, gdzie stoją dwie wyjątkowe kamienice, wybudowane pod koniec XIX wieku. Pierwsza z nich to kamienica „Pod Wieszczami”, na której widnieją popiersia Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Druga to tzw. Dom Kijowskiego, gdzie w okresie okupacji hitlerowskiej miał mieścić się klub kultury, a w rzeczywistości znajdował się dom publiczny, z którego korzystali hitlerowcy.

06.01.2022 16:30    6    9
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama