Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:20
Reklama dotacje rpo
Reklama

Historia

Biała Podlaska: 350 lat kościoła pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej
Biała Podlaska: 350 lat kościoła pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej

Kościół ufundowali książę Michał Kazimierz Radziwiłł oraz jego żona Katarzyna Emerencjanna z Sobieskich, siostra króla Jana III Sobieskiego. Małżeństwo w 1666 r. wyraziło wolę utworzenia świątyni w pobliżu swojej rezydencji. Rok później zakon reformatów potwierdził, iż podejmie się opieki nad kościołem. Odpowiedni akt przekazano zakonnikom w czasie Generalnego Sejmu Królestwa Polskiego, który odbył się w 1670 r.

19.06.2021 10:52
Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników
Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników

Odsłonięcie muralu i otwarcie obelisku oraz sali tradycji lotniczej południowego Podlasia poświęconych bialskim lotnikom planowane jest na 12 września. W izbie pamięci znajdą się przedmioty upamiętniające Podlaską Wytwórnię Samolotów oraz 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

01.06.2021 08:25    4
Region: Znajdź biogram w E-Słowniku
Region: Znajdź biogram w E-Słowniku

Już teraz mieszkańcy południowego Podlasia mogą skorzystać z E-Słownika, który przygotowali naukowcy z UPH w Siedlcach oraz regionaliści. Dzięki ich pracy można szybko poznać biogramy istotnych dla regionu osób.

30.05.2021 13:57
Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 
Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 

Stanisław Różyczka de Rosenwerth był postacią nietuzinkową, która na stałe zapisała się na kartach historii regionu. Inicjator i współzałożyciel Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej i właściciel majątku w Cieleśnicy a jednocześnie wielki społecznik i pasjonat, za swoją miłość do ojczyzny zapłacił najwyższą cenę.

23.05.2021 12:47    1
Biała Podlaska: Unikatowe odkrycie w parku
Biała Podlaska: Unikatowe odkrycie w parku

W Parku Radziwiłłowskim trwają prace archeologiczne przy odsłanianiu fundamentów pałacu, dawnej oficyny zachodniej i budynku, w którym znajdowały się kuchnie Radziwiłłów. Dzięki badaniom odkryto m.in. kafle radziwiłłowskie, które trafią do Muzeum Południowego Podlasia oraz porcelanę, która prawdopodobnie była wytwarzana w bialskiej farfurni w okresie zarządzania rezydencją przez Annę z Sanguszków Radziwiłłową.

18.05.2021 07:52
"Ja unijat jestem!" - mówili mieszkańcy Kostomłotów
"Ja unijat jestem!" - mówili mieszkańcy Kostomłotów

W Kostomłotach funkcjonuje  jedyna na świecie parafia neounicka. Obecnie liczy ok. 120 parafian. Jej historia sięga wieku XVII, kiedy to augustianie, procesując się z Sapiehami wygrali proces, po którym obiecali ufundować świątynię w swoim majątku. Słowa dotrzymali i w 1631 r. we wsi wyświęcono kościół. Unici doświadczali prześladowań ze strony władz carskich, ale mimo szykan i odbierania ziem, a nawet życia, nie wyrzekli się swojej wiary. Tylko w roku uchwalenia dekretu o likwidacji Kościoła unickiego rosyjscy żołnierze zabili 98 osób, broniących swoich świątyń.

30.04.2021 17:49
Co wydarzyło się 35 lat temu w Czarnobylu? Zobacz galerię zdjęć z miasta-widmo
Co wydarzyło się 35 lat temu w Czarnobylu? Zobacz galerię zdjęć z miasta-widmo

Mija 35 lat od największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Do awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia w 1986 roku. Zobacz fotoreportaż z opuszczonego miasta-widmo.

26.04.2021 18:06
Region: Jeziora, co z łez dziewczyny powstały
Region: Jeziora, co z łez dziewczyny powstały

Białka to niewielka wieś położona w powiecie parczewskim. Od lat przyciąga turystów z całego regionu za sprawą Jeziora Bialskiego. Wielu z nas było tam nie raz, ale czy ktoś zastanawiał się, kiedy powstało jezioro i skąd wieś wzięła swoją nazwę? Otóż, według legendy, miejscowość miała powstać w miejscu śmierci niezwykle pięknej dziewczyny, a pobliskie jeziora z łez wylanych przez nią tuż przed odejściem...

25.04.2021 16:18
Kodeń: Co skrywają XVII-wieczne piwnice?
Kodeń: Co skrywają XVII-wieczne piwnice?

W Kodniu odsłonięto XVII-wieczne piwnice o powierzchni ok. 100 metrów. Jak zauważa konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz, pomieszczenia są dekoracyjne i bardzo dobrze zachowane, więc nadają się na urządzenie w nich kawiarni. Z kolei Mariusz Zańko sekretarz gminy wskazuje, że w tym miejscu mogłoby powstać małe muzeum lub niewielka galeria sztuki.

22.04.2021 09:13
Tamtego dnia miał 14 lat. „Nosiliśmy amunicję i granaty dla zaopatrzenia pierwszej linii”
Tamtego dnia miał 14 lat. „Nosiliśmy amunicję i granaty dla zaopatrzenia pierwszej linii”

Gdy zaczęła się wojna miał 9 lat. Jak twierdzi, niewiele wtedy rozumiał, ale i nie liczono się z jego zdaniem. Przygotowania do wojny wydawały mu się ekscytujące. Latające samoloty zrzucające bomby miały być rozrywką. Jak się później okazało, „żadnej rozrywki nie było”. Przedstawiamy wspomnienia Powstańca - Marka Szandorowskiego, ps. „Majster”.

15.04.2021 18:28
Gmina Drelów: 100 drzew na 100-lecie Związku OSP
Gmina Drelów: 100 drzew na 100-lecie Związku OSP

W tym roku przypada setna rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, jak również z chęci zrobienia czegoś szczególnego i pożytecznego dla własnych gmin i miejscowości w ramach akcji „100 drzew na 100 lat” druhowie z Żerocina i Szach wspólnie zasadzili dęby na pamiątkowym cmentarzu cholerycznym. Tuż po uzyskaniu pozwolenia konserwatora zabytków kolejne sadzonki zasilą wiekowy drzewostan Horodka.

14.04.2021 12:32
Legenda: O drzewach, co krzyżem się stały
Legenda: O drzewach, co krzyżem się stały

Zbliża się Wielkanoc, najważniejsze ze wszystkich świąt chrześcijańskich, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć legendę, związaną właśnie z tym świętem. Różne wersje tego podania, opowiadają o drzewach, które zostały wybrane, by wypełnić tragiczną misję. Właśnie z nich bowiem miał być zbity krzyż, na którym powieszono Jezusa. Z pewnością część z nas słyszała tę historię, opowiadaną przez dziadków…

02.04.2021 14:19
Region: O pazernej przekupce, co ją za chciwość sroga kara spotkała
Region: O pazernej przekupce, co ją za chciwość sroga kara spotkała

Dawno temu, tak dawno, że ledwo tę historię pamiętają najstarsi mieszkańcy Parczewa, żyła w mieście kobieta, co handlem się trudniła. Wśród innych mieszkańców słynęła z ogromnej chciwości i nieuczciwości. Bywało, że i o kradzież ją posądzano. Przyszedł jednak dla niej czas, by zapłacić za swą pazerność. Przekupka nie spodziewała się z pewności, że za machlojki przyjdzie jej zapłacić najwyższą możliwą karę…

28.03.2021 13:34
Byłby dobrym królem Polski - książę Adam Kazimierz Czartoryski
Byłby dobrym królem Polski - książę Adam Kazimierz Czartoryski

Książę Adam Kazimierz Czartoryski był nie tylko mężem stanu i przywódcą obozu reform, ale też orędownikiem edukacji dzieci i młodzieży. Jako komendant Szkoły Rycerskiej zadbał o to, by jej najwybitniejsi absolwenci otrzymali szansę na dalszy rozwój. Wśród podopiecznych był Tadeusz Kościuszko, któremu książę ufundował stypendium we Francji. Później pomógł mu w karierze, a ostatecznie wsparł finansowo powstanie kościuszkowskie. Ryzykował tym utratę całego majątku.

14.03.2021 14:12    1
Region: O Basi, co z martwych powstała
Region: O Basi, co z martwych powstała

Najstarsi mieszkańcy naszych terenów do dziś opowiadają sobie historię pięknej dziedziczki Barbary, która prawdopodobnie z tęsknoty za swym ukochanym Michałem, ciężko zachorowała i umarła. Zdarzył się jednak cud i dziewczyna… powstała z martwych. Dzięki temu w ostatniej chwili uniknęła zakopania żywcem w ziemi.

14.03.2021 14:07    1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama