Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:10
Reklama
Reklama

Historia

Historia: Tragiczna potyczka w Ossówce. Śmierć "Rudego" i osierocone niemowlę
Historia: Tragiczna potyczka w Ossówce. Śmierć "Rudego" i osierocone niemowlę

Pierwszego marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamięć o bohaterach polskiego podziemia odżywa. O losach bohaterów szumią nie tylko drzewa i łąki, wśród których pochowane są ciała bohaterów, ale też karty papieru, na których spisane są świadectwa naocznych świadków wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.

10.03.2021 14:45    3
Śladami Podlaskich Rodów: Księżna Maria - silna i niezależna
Śladami Podlaskich Rodów: Księżna Maria - silna i niezależna

Księżna Maria Anna z Czartoryskich von Würtemberg-Montbéliard mimo łez, które wylała i smutku, którego doświadczyła, nie poddała się rozpaczy. Dała sobie czas na żal, zamykając się na kilka miesięcy w klasztorze, ale zaraz po tym zaczęła brylować w towarzystwie, pisać, publikować, bawić na balach i przyjęciach. Organizowała błękitne soboty, działała w Towarzystwie Iksów, wydała przełomową powieść. Co stanowiło jej siłę i co pomogło podejmować trudne decyzje?

07.03.2021 11:31
Radzyń Podlaski: Albo pójdziecie imperialnie, albo szkoda ruszać temat
Radzyń Podlaski: Albo pójdziecie imperialnie, albo szkoda ruszać temat

Trzeba korzystać z atmosfery, która daje szanse na to, że muzeum zacznie działać z powodzeniem. To konkluzja z debaty, jaką przeprowadzili naukowcy, na temat planów powołania muzeum w byłej katowni Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim. Realia są jednak takie, że remont budynku zamiast zbliżać się do finału, przybiera na sile, a kwestia otwarcia muzeum, oddala z każdym miesiącem.

04.03.2021 09:24    2
Śladami Podlaskich Rodów: Najlepszy kandydat na króla
Śladami Podlaskich Rodów: Najlepszy kandydat na króla

Książę Adam Jerzy Czartoryski mimo, iż w młodości przyjaźnił się z carem Aleksandrem I i był jego adiunktem, nie zaprzestał walki o wolność ojczyzny. W czasie powstania listopadowego został wybrany prezesem Rządu Narodowego, a po przegranej musiał wyemigrować, gdyż car Mikołaj I wydał na niego wyrok śmierci. Arystokrata założył polskie stronnictwo we Francji, określane jako Hotel Lambert. Wielkim wsparciem była dla niego kochająca żona Anna Zofia z Sapiehów, którą poślubił w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

28.02.2021 16:13
Legenda: O Szwedzie, którego nieszczęśliwa miłość do polskiej szlachcianki zabiła
Legenda: O Szwedzie, którego nieszczęśliwa miłość do polskiej szlachcianki zabiła

Tym razem zajmiemy się historią miejscowości Chmielów, gdzie niegdyś mieszkała piękna panna o imieniu Barbara. Zakochał się w niej bez pamięci jeden szwedzki pułkownik, który bywał dość często w tych stronach. Uczucie to jednak nie przyniosło mu szczęścia. Do dziś jego duch błąka się bowiem po okolicy, szukając spokoju.

27.02.2021 09:58    1
Łosice: Pamięć o wysiedleńcach wciąż żywa
Łosice: Pamięć o wysiedleńcach wciąż żywa

Symboliczne znicze pamięci zapłonęły na mogile „Dzieci Zamojszczyny”, który znajduje się na terenie łosickiego cmentarza parafialnego. 

22.02.2021 10:24    2
Gmina Sosnowica: Przypomną cudowne ocalenie dzwonów 
Gmina Sosnowica: Przypomną cudowne ocalenie dzwonów 

Władze gminy chcą upamiętnić 80. rocznicę ocalenia kościelnych dzwonów przed kradzieżą. Z tej okazji planują wykonanie tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

21.02.2021 11:50
Region: O dobrych i dzielnych pannach
Region: O dobrych i dzielnych pannach

Tym razem opowiemy historię, związaną z kilkoma miejscowościami w powiecie parczewskim, które swe nazwy wzięły od imion trzech pięknych córek dzielnego rycerza i wspaniałego gospodarza oraz jego równie dobrej i uczciwej żony. Niestety dwie z dziewcząt spotkał tragiczny los. Co wydarzyło się przed wiekami w okolicach Siemienia?

14.02.2021 12:19    1
Śladami Podlaskich Rodów: Pierwsze polskie muzeum księżnej Izabeli Czartoryskiej 
Śladami Podlaskich Rodów: Pierwsze polskie muzeum księżnej Izabeli Czartoryskiej 

Izabela Czartoryska postanowiła upamiętnić historię polskiego narodu poprzez zbierania pamiątek związanych z najważniejszymi postaciami w dziejach państwa. Wśród jej zbiorów znalazły się nawet fragmenty czaszek Bolesława Chrobrego i Mikołaja Kopernika, a także trzewiczki, które w czasie koronacji miał król Zygmunt August. Jej kolekcja powiększała się z każdym rokiem, ale szczególnie zyskała dzięki testamentowi Tadeusza Czackiego, który zapisał księżnej własną kolekcję i zbiory biblioteczne. Arystokratka by odpowiednio uwypuklić wartość swych zbiorów wybudowała Świątynię Sybilli w Puławach, która stała się pierwszym polskim muzeum.

07.02.2021 09:33    1    1
Region: Spotkanie na skraju puszczy
Region: Spotkanie na skraju puszczy

W kolejnej odsłonie naszego cyklu regionalnych legend opowiemy historię, która związana jest z aż trzema miejscowościami w powiecie parczewskim. Łączy je spotkanie młodych ludzi, Jurka i Ludmiły, którzy od pierwszego spojrzenia, wiedzieli, że są sobie pisani. Los spłatał im jednak figla, a Jurko musiał udowodnić, że zasługuje na rękę dziewczyny.

06.02.2021 08:02
Gmina Sosnowica: Upamiętnili powstańców styczniowych
Gmina Sosnowica: Upamiętnili powstańców styczniowych

Krzyż upamiętniający powstańców został postawiony i poświęcony w lesie w Lipniaku. - Takie miejsca muszą być naznaczone. Nie wystarczy napisać o nich w książkach i nakręcić film – mówi Adam Sikorski z programu „Było nie minęło” w filmie dokumentalnym nakręconym z tego wydarzenia.

04.02.2021 15:08    1
Łosice: Katyniacy łosiccy
Łosice: Katyniacy łosiccy

„Katyniacy Ziemi Łosickiej” to nowa pozycja regionalna autorstwa Hieronima Bolesty, Tomasza Dobrowolskiego, Dariusza Kazuna i Agaty Wasilewskiej.

31.01.2021 15:03    1
Śladami Podlaskich Rodów: Za pomoc Kościuszce caryca chciała odebrać im majątek
Śladami Podlaskich Rodów: Za pomoc Kościuszce caryca chciała odebrać im majątek

Izabela i Adam Kazimierz Czartoryski w swym pałacu gościli przez dłuższy czas Tadeusza Kościuszkę, który odznaczył się w wojnie polsko-rosyjskiej. Był on nie tylko adeptem Szkoły Rycerskiej poważanym przez księcia. Jego talent i charyzma sprawiły, iż Czartoryscy widzieli w nim przyszłego dyktatora powstania narodowego. Ich wsparcie insurekcji kościuszkowskiej doprowadziło niemal do utraty całego majątku, a zakończyło się wysłaniem na carski dwór synów Adama Jerzego i Konstantego, którzy musieli się zobowiązać do wieloletniej służby Katarzynie II.

31.01.2021 14:59    1
Gmina Drelów: 147. rocznica męczeństwa unitów drelowskich
Gmina Drelów: 147. rocznica męczeństwa unitów drelowskich

Różańcem pamięci z elementami apelu uczczono męczeńską śmierć unitów w obronie wiary. W tym roku w przygotowanie uroczystości włączyli się mężczyźni tworzący parafialną wspólnotę.

27.01.2021 14:45
Śladami Podlaskich Rodów: Jak księżna Izabela Czartoryska obcięła "francuskie" loki Sapieże
Śladami Podlaskich Rodów: Jak księżna Izabela Czartoryska obcięła "francuskie" loki Sapieże

Izabela Czartoryska nie tylko doświadczała uroku przelotnych romansów, ale była też zaangażowana w walkę polityczną, przeżyła również tragedię, gdyż tego samego roku straciła dwie córki – Teresę i Gabrielę. Była też fundatorką „Polskich Aten” w Puławach i opery „Matka Spartanka”, w której osobiście wystąpiła. Na znak poparcia dla sprawy polskiej obcięła też „francuskie” loki marszałkowi litewskiemu Kazimierzowi Nestorowi Sapieże.

17.01.2021 12:04
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama