Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:57
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Historia

Melchior, Kacper i Baltazar. Czy trzej królowie istnieli?
Melchior, Kacper i Baltazar. Czy trzej królowie istnieli?

Może byli władcami albo magami. Być może przybyli z Persji lub innego zakątka świata. O trzech królach, którzy przybyli przywitać na świecie Jezusa wiadomo niewiele. Ale zasadnicze pytani brzmi: czy istnieli?

06.01.2022 09:00
Biała Podlaska: Od szpitala do Caritasu
Biała Podlaska: Od szpitala do Caritasu

W drugiej odsłonie naszego cyklu „Spacerem po zabytkach” zajmiemy się dawnym szpitalem św. Karola Boromeusza przy ul. Warszawskiej 15, w którego części mieści się obecnie redakcja Słowa Podlasia. Główny budynek zajmuje zaś siedziba bialskiej Caritas Diecezji Siedleckiej. Historia szpitala sięga początku XVIII wieku, a pierwotnie znajdował się tutaj klasztor sióstr szarytek, ufundowany przez Karola Stanisława Radziwiłła. Zakonnice zostały sprowadzone aż z Paryża przez biskupa łuckiego i brzeskiego Aleksandra Wyrzykowskiego.

02.01.2022 10:38    3
Historia: Oni uratowali Londyn
Historia: Oni uratowali Londyn

To była jedna z najbardziej brawurowych akcji Armii Krajowej. Polski wywiad zdobył niewybuch rakiety V-2, jednej z największych tajemnic III Rzeszy. Pocisk znaleziono na nadbużańskich bagnach w okolicach Sarnak, a potem przewieziono go do Wielkiej Brytanii. O kulisach trudnej operacji wojskowej opowiada bialczanin – Adam Myrcha, którego wuj – ks. Marian Myrcha uczestniczył, jako wywiadowca, w dostarczeniu pocisku do Warszawy.

02.01.2022 10:28    1    1
Terespol: Odsłonili pomnik ofiar stanu wojennego
Terespol: Odsłonili pomnik ofiar stanu wojennego

W Terespolu, przy skrzyżowaniu Alei Marzeń i ul. Stefana Żeromskiego, odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego. Powstał dzięki inicjatywie mieszkańców miasta oraz Fundacji Combat Alert, która od grudnia ma swoją siedzibę w mieście.

31.12.2021 09:18    1
Radzyń Podlaski: Pokazują jak dbać o pamięć o radzyńskich żydach
Radzyń Podlaski: Pokazują jak dbać o pamięć o radzyńskich żydach

Radzyńskie Towarzystwo Regionalne nawiązało współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Pokłosiem porozumienia jest porządkowanie radzyńskiego kirkutu. Wsparcie dla RTR zadeklarowali samorządowcy z miasta i powiatu.

30.12.2021 10:27    1
Łosice: Nowa atrakcja turystyczna w mieście 
Łosice: Nowa atrakcja turystyczna w mieście 

Miasto wzbogaciło się o nową atrakcję turystyczną. Zabezpieczono i wyeksponowano odkryte jesienią 2018 roku fundamenty wieży dawnego ratusza. Według źródeł historycznych wieża została wzniesiona przez łosickich mieszczan, tuż po nadaniu miastu praw magdeburskich w 1505 roku.

28.12.2021 09:00    2
Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana
Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana

Park Radziwiłłów z zespołem pałacowym, kościół pw. św. Anny oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – te zabytkowe miejsca zna każdy bialczanin. Ale czy wiecie, że w naszym mieście są łącznie aż 42 budynki wpisane do rejestru zabytków? Rozpoczynamy cykl, w którym przypomnimy te bardziej i mniej znane budowle, w których zapisana jest historia Białej Podlaskiej. Udamy się na wycieczkę po kamienicach, dawnych szpitalach oraz najstarszych drewnianych domach, by zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto nad Krzną.

23.12.2021 15:13    4
Jabłoń: August Zamoyski – obywatel świata
Jabłoń: August Zamoyski – obywatel świata

Na południowym Podlasiu jest wiele pięknych miejsc, które mają ducha przeszłości tego regionu. To tam pamięć o ważnych wydarzeniach i osobach jest wciąż żywa i odkrywa swoje tajemnice. Przykładem takiego miejsca jest jedyne na świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

23.12.2021 15:04
Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa
Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa

Brodacze to tradycja, która jest obchodzona na koniec Starego Roku w Sławatyczach. Ma już ponad sto lat i przyciąga wielbicieli kultury z całej Polski, ze względu na swą unikalność. - Najstarsi mieszkańcy Sławatycz potwierdzają, że słyszeli o niej z przekazów dziadków i pradziadków – mówi Bolesław Szulej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Dodaje, że bardzo się cieszy, że zwyczaj z początkiem grudnia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

22.12.2021 09:13    1    1
Podlaskie miejsca kultu: Zbiórka na Jana wciąż trwa
Podlaskie miejsca kultu: Zbiórka na Jana wciąż trwa

Kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty powstał w XVIII wieku. Początkowo cerkiew unicka, została przekształcona w świątynię prawosławną, by finalnie stać się miejscem kultu nawiedzanym przez katolików. Zabytek, w ostatnich pięciu latach, rozsławił proboszcz parafii ks. Marcin Chudzik, który zasłynął z robienia skarpetek na drutach, w celu zebrania funduszy na renowację kościoła. Dzięki temu, do Starego Bubla zaczęli przyjeżdżać dziennikarze z całej Polski.

21.12.2021 07:34    1
Biała Podlaska: Był nieustanny strach i niepewność
Biała Podlaska: Był nieustanny strach i niepewność

40 lat temu wprowadzono stan wojenny. Trwał 586 dni. Pozwolił komunistom utrzymać się przy władzy, zahamował rozwój ekonomiczny kraju i przemiany demokratyczne, pogrążył Polskę w marazmie i zapaści gospodarczej. Internowano tysiące działaczy opozycyjnych, wielu wyrzucano z pracy, uczelni i szkół. Kilkadziesiąt osób straciło życie. Wśród zamkniętych w więzieniach byli też aktywiści NSZZ "Solidarność" z Białej Podlaskiej, m.in. Andrzej Czapski i Ryszard Gałązka. Obaj zostali umieszczeni w zakładzie karnym, przy ul. Prostej. Represjom poddano też kolportującą podziemną prasę Elżbietę Chaberską, która przez wiele miesięcy była prześladowana i nękana przez esbeków.

14.12.2021 18:56
Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę
Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę

W piątą niedzielę Wielkanocy 1897 r. słynący cudami obraz, będący kopią wizerunku Matki Bożej Poczajowskiej trafił do kościoła w Hannie, gdzie znajduje się do dziś. Jak przekazują potomkowie świadków, obraz nie tylko świecił, ale też wypływała z niego woda. Wierni, którzy dotykali ikony chusteczkami doznawali uzdrowienia. Jak podaje proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła ks. Marek Uzdowski, do dziś, za przyczyną Matki Bożej dzieją się niewytłumaczalne naukowo zdarzenia. Świątynia jest też wyjątkowa, z tego powodu, że znajdują się w niej ślady po templariuszach, którzy strzegli kościoła przed najazdami Jaćwingów.  

05.12.2021 10:25    1
Koszoły: Nowy pomnik na miejscu mordu rodziny Remeszów
Koszoły: Nowy pomnik na miejscu mordu rodziny Remeszów

W poniedziałek, 15 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego miejsce męczeństwa rodziny Remeszów w Koszołach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnej władzy, mieszkańcy wsi i goście. Śmierć Remeszów była największą zbrodnią we wsi w okresie okupacji.

17.11.2021 08:00
Podlaskie Miejsca Kultu: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Podlaskie Miejsca Kultu: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstawało w czasach trudnych dla Kościoła. Władzę w państwie sprawowali komuniści, którzy nie chcieli dopuścić do powstania nowej świątyni na osiedlu, gdzie mieszkało wiele młodych osób. Jednak, zapał ks. Romana Soszyńskiego, który kupił działkę pod kaplicę i niezrównany wysiłek ks. Mieczysława Lipniackiego, budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza parafii, przyniósł efekt, jakiego nikt się nie spodziewał.

14.11.2021 16:46    1
Odszedł ksiądz z duszą literata
Odszedł ksiądz z duszą literata

Ksiądz prałat Stanisław Dzyr przez 63 lata był związany z kościołem. Jak sam mawiał, miał jednak dwie miłości – Boga i historię. Przez wiele lat badał i spisywał historię regionu. Jest autorem wielu publikacji historycznych, m.in. „Monografia wsi Dawidy” i „Poszliśmy za Panem na Jego żniwo. Historia parafii Gęś”.

11.11.2021 09:00    2
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama