Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:41
Reklama dotacje rpo
Reklama

Reportaże

Gmina Hanna: Perła na wschodnich rubieżach [GALERIA]
Gmina Hanna: Perła na wschodnich rubieżach [GALERIA]

W Hannie otworzono centrum religijno- zabytkowe. Składa się na nie kompleks budynków wraz z XVIII wiecznym kościołem p.w. św. Piotra i Pawła. Jak zaznacza wójt gminny Grażyna Kowalik, dzięki tej inwestycji miejscowość stała się perłą na wschodnich rubieżach i powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego.

07.07.2019 08:30    1    1
Gmina Łomazy: Strażak to ten, który służy drugiemu człowiekowi
Gmina Łomazy: Strażak to ten, który służy drugiemu człowiekowi

Ochotnicza Straż Pożarna w Dubowie obchodziła w ostatni weekend 95-lecie powstania. Były odznaczenia, refleksje i życzenia. Jubileusz zbiegł się z 25-leciem Uczniowskiego Ludowo-Pożarniczego Klubu Sportowego. - Czujemy się dumni, że możemy pomagać innym – podkreśla prezes OSP Dubów, Tadeusz Stankiewicz.

30.06.2019 10:35
Powiat bialski: W tym roku nie przemycili świętego obrazu
Powiat bialski: W tym roku nie przemycili świętego obrazu

W ostatnim czasie znacząco spada przemyt ikon przez przejście graniczne w Terespolu i pozostałych w województwie lubelskim. W porównaniu do innych lat, kiedy zatrzymywano próby przewiezienia, nawet kilkuset ikon rocznie, obecnie są to pojedyncze przypadki, a w tym roku nie odnotowano jeszcze żadnego.

30.06.2019 09:00
Gmina Drelów: Śpiewać może każdy, wystarczy się przełamać
Gmina Drelów: Śpiewać może każdy, wystarczy się przełamać

Pochodząca z Szóstki Angelika Magier, od najmłodszych lat interesuje się historią i tradycjami terenów tzw. Bagnoszy. Ukończyła animację kultury w Siedlcach oraz etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Centrum Kultury w Drelowie. Jest autorką publikacji na temat historii i kultury Międzyrzecczyzny Jej pasją jest też śpiew biały. W tej technice wokalnej będzie reprezentować nasz region na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. O śpiewie z głębi duszy na łonie natury i lokalnych legendach opowiada w rozmowie z Pauliną Chodyką.

28.06.2019 10:47
Nasz reportaż: Połączyła ich pasja, teraz są jak rodzina
Nasz reportaż: Połączyła ich pasja, teraz są jak rodzina

Ponad 900 osób, 15 małżeństw, 49 wyjazdów zagranicznych na 4 kontynenty, ponad 900 koncertów, z czego 330 za granicą, 250 tys. przejechanych kilometrów. Ponadto medale, puchary, wyróżnienia, a w 2009 roku Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej – to 45 lat Zespołu Tańca Ludowego Biawena. - Naród bez kultury traci swoją tożsamość. Naszym zadaniem jest pokazywać te wartości młodym pokoleniom – mówi Rafał Izbicki, syn założycieli zespołu Marii i Janusza Izbickich.

21.06.2019 10:00    1
Biała Podlaska: Tu uczucia wracają z podwójną siłą [GALERIA]
Biała Podlaska: Tu uczucia wracają z podwójną siłą [GALERIA]

Niedziela to dla bezdomnych psiaków szczęśliwy dzień. 200 wolontariuszy z miasta i okolic przyjeżdża o poranku do schroniska dla zwierząt Azyl, aby wyprowadzić swoich podopiecznych na długi spacer i dać im trochę ciepła. W każdą niedzielę. Bez względu na porę roku i pogodę. Bo to przyjemność dla obu stron.

14.06.2019 10:40
Biała Podlaska: Wolałem być gnębiony niż wstąpić do partii
Biała Podlaska: Wolałem być gnębiony niż wstąpić do partii

Cygańskie pieśni i wróżby były nieodłączną częścią dzieciństwa Leonarda Kołpaka, podobnie jak znajdowanie pozostałości po II wojnie światowej np. węgierskiego bagnetu. Wieczorami młody chłopak wysłuchiwał opowieści ojca o innych niespodziewanych gościach, którzy pojawiali się w gospodarstwie, m.in. o jeńcu rosyjskiej narodowości ukrywanym przez kilka miesięcy.

26.05.2019 11:00    2
Reportaż: Dokument Sekielskiego może przynieść wiele dobrego
Reportaż: Dokument Sekielskiego może przynieść wiele dobrego

Film Tomasza i Marka Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu", pokazujący konfrontację ofiar pedofilii z ich oprawcami będącymi księżmi, wywołał w Polsce burzliwą dyskusję. Włączyli się w nią biskupi, przedstawiciele kurii i episkopatu, a także działacze społeczni, politycy i artyści. Spytaliśmy, co o dokumencie sądzą socjolog, psycholog, a także ksiądz.

22.05.2019 13:09
Powiat bialski: Połączyła ich pasja. Teraz spełniają marzenia
Powiat bialski: Połączyła ich pasja. Teraz spełniają marzenia

Są ciekawi świata, docierają do różnych zakątków globu i czerpią z życia pełnymi garściami. A wszystko to na ukochanych dwóch kółkach. Ich pasja zaraża innych, którzy dołączają do klubu. Motocykliści z bialskiego "Monstera", bo o nich mowa, rozpoczęli właśnie sezon.

17.05.2019 11:35    1    1
Reportaż: Moja kochana babcia ocaliła mi życie
Reportaż: Moja kochana babcia ocaliła mi życie

Danuta Izdebska z domu Romaniuk urodziła się w Husince, wsi położonej ok. 20 km od Białej Podlaskiej. Na świat przyszła w 1943 r. podczas okupacji, jednak zna wiele historii rodzinnych z okresu II wojny światowej. Opowiada o losach swoich wujków, którzy w młodym wieku zostali zabrani do obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz o tym, jak wyglądała edukacja we wczesnej komunie.

26.04.2019 10:13
Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym
Zalutyń: Mimo trudności pomagają niepełnosprawnym

Życzliwość, zrozumienie, troska i pomoc – tak o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu mówią ci, którzy tam przebywają. – Jesteśmy dla naszych podopiecznych, wspieramy ich i przygotowujemy do samodzielnego życia – wyjaśnia dyrektor Bożena Guz. To właśnie dla nich będziemy kwestować podczas wielkiej Gali Niedźwiedzi Biznesu.

22.04.2019 09:03
Szafarz to ten, który niesie ciało Chrystusa
Szafarz to ten, który niesie ciało Chrystusa

Jest pomocnikiem kapłana. Zanosi Ciało Chrystusa do chorych i cierpiących. Andrzej Woźniak z Romaszek wstąpił do grona nadzwyczajnych szafarzy komunii św. – Jestem dumny, ale mam też świadomość, że ciąży na mnie ogromna odpowiedzialność – mówi mężczyzna.

21.04.2019 10:38    1
"Palma bije, nie zabije..." – wciąż żywa tradycja wielkanocna
"Palma bije, nie zabije..." – wciąż żywa tradycja wielkanocna

Palma to nieodłączny symbol świąt wielkanocnych. W Niedzielę Palmową poprzedzającą Wielkanoc, wierni kościoła katolickiego ruszają, by na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy poświęcić często wykonane własnoręcznie przez siebie palmy. Tradycja ta w Polsce sięga średniowiecza, a na Południowym Podlasiu z palmami wiąże się szereg ludowych wierzeń. Organizowanych jest też mnóstwo konkursów, w których rywalizują miłośnicy wielkanocnego rękodzieła.

20.04.2019 08:32
Gmina Rokitno: Jego biżuterię noszą gwiazdy estrady
Gmina Rokitno: Jego biżuterię noszą gwiazdy estrady

Hubert Kołodziejski pochodzący z Rokitna, tworzy biżuterię, którą chętnie noszą takie gwiazdy jak Kasia Kowalska, Edyta Górniak, Anna Wyszkoni czy Margaret i Olga Bołądź. Jego sylwetkę na swoich łamach prezentowały największe czasopisma modowe jak Elle, Viva czy F5. Mimo ogromnego sukcesu młody projektant chętnie wraca w rodzinne strony i przyznaje, że na Podlasiu czuje się najlepiej.

19.04.2019 11:46
Biała Podlaska: Niemcy zakładali mi hełm, pas i bagnet. Dyrektor szkoły płakał, gdy zmarł Stalin
Biała Podlaska: Niemcy zakładali mi hełm, pas i bagnet. Dyrektor szkoły płakał, gdy zmarł Stalin

Ryszard Jałtuszewski urodził się i wychował w Białej Podlaskiej. Kiedy wybuchła II wojna światowa miał 4,5 miesiąca. Mimo to pamięta niektóre zdarzenia i sytuacje, które działy się w czasie 5 lat okupacji. Opowiada też o czasach Solidarności i stanie wojennym.

08.03.2019 08:00    1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama