Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:04
Reklama
Reklama

Historia

Uratowali życie sześciu Żydom, którzy uciekali przed śmiercią
Uratowali życie sześciu Żydom, którzy uciekali przed śmiercią

Jadwiga Drygulska jako mała dziewczynka pomagała swojej rodzinie w ukrywaniu Żydów. Mikołaj Iwaniuk, dziadek Jadwigi, przyjął do swojego gospodarstwa dwie kobiety i czterech mężczyzn wyznania mojżeszowego. Przebywali oni u niego od jesieni 1943 r. do końca wojny. Później wyjechali od Stanów Zjednoczonych i Palestyny, ale z familią Iwaniuków wciąż utrzymywali kontakt, odwiedzając ich i pisząc do nich listy oraz wysyłając paczki.

10.05.2023 16:00    4
Dawny burmistrz Terespola opowie o swoich losach i historii miasta
Dawny burmistrz Terespola opowie o swoich losach i historii miasta

Przy ul. Wojska Polskiego na skwerze im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego w Terespolu powstanie niezwykła ławeczka, na której będzie siedział dawny burmistrz miasta – Andrzej Baj. Jednak, nie tylko będzie odpoczywał, ale też zainteresowanym opowie o losach swoich oraz Terespola. Treść przemówienia została zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

10.05.2023 11:00
Podlaska Wytwórnia Samolotów nadała miastu kierunek rozwoju
Podlaska Wytwórnia Samolotów nadała miastu kierunek rozwoju

Podlaska Wytwórnia Samolotów istniała w Białej Podlaskiej zaledwie 16 lat. To, jak bardzo rozwinęło się przy niej miasto, jest nie do przecenienia. Mówiąc więc o PWS warto wspomnieć o tym, jak wiele na działalności Wytwórni zyskało 8-tysięczne miasteczko, którym Biała Podlaska była, gdy PWS powstawała.

06.05.2023 16:00    5
Jutro odwiedzi nas św. Mikołaj. Skąd pochodzi ta tradycja i zwyczaj dawania prezentów?
Jutro odwiedzi nas św. Mikołaj. Skąd pochodzi ta tradycja i zwyczaj dawania prezentów?

6 grudnia. Tę datę dobrze znają nie tylko dzieci. Również wielu dorosłych czeka tego dnia na prezenty. To zwyczaj znany nie tylko w Polsce. Skąd zatem wzięły się mikołajki?

05.12.2022 10:07
Marsz-patrol szlakiem „Krwawych Dni Międzyrzeca” [ZDJĘCIA, FILM]
Marsz-patrol szlakiem „Krwawych Dni Międzyrzeca” [ZDJĘCIA, FILM]

Już po raz 27. mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego wyruszyli w marszu-patrolu, by uczcić pamięć poległych żołnierzy i ludności cywilnej, poległych podczas tragicznych wydarzeń z 1918 roku. Wtedy, gdy Polska już cieszyła się odzyskaną wolnością, miasto przeżywało jedne z najkrwawszych i najsmutniejszych dni w swojej historii.

17.11.2022 14:10
Tu czas płynie inaczej. Parafia w Ortelu Królewskim obchodzi 100-lecie
Tu czas płynie inaczej. Parafia w Ortelu Królewskim obchodzi 100-lecie

Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej w Ortelu Królewskim w miniony weekend świętowała 100-lecie istnienia. Z tej okazji została odprawiona msza św. i poświęcono pamiątkowy krzyż. Uroczystość uświetnił zespół ludowy "Macierz". Otworzono też wystawę miniatur z drewna, wśród których można zobaczyć miniaturę kościoła w Ortelu Królewskim.

11.10.2022 15:30    1    1
Upamiętnili zagładę łomaskich Żydów
Upamiętnili zagładę łomaskich Żydów

Złożenie kwiatów w miejscu kaźni i cmentarzu żydowskim, wspomnienie tragicznego wydarzenia zagłady, a także wyświetlenie filmu „Studium zbrodni” – zagłada sztetla w Łomazach” w kinie Gminnego Ośrodka Kultury złożyły się na obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Łomazach.

22.08.2022 10:27    1
Zjawiskowe sanktuarium – zabytkowe kaplice w środku turowskiego lasu
Zjawiskowe sanktuarium – zabytkowe kaplice w środku turowskiego lasu

Od ponad 200 lat ludzie przychodzą do leśnych kaplic w Turowie, by wypraszać potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Antoniego Padewskiego. Kult świętego jest tu ciągle żywy. Odwiedzają to miejsce także turyści, kaplice położone są bowiem w środku pięknego kompleksu leśnego na trasie zielonego szlaku rowerowego.

24.07.2022 15:40    1
Po renowacji wygląda jak 400 lat temu! W Polsce jest takich tylko kilka
Po renowacji wygląda jak 400 lat temu! W Polsce jest takich tylko kilka

Efekt końcowy zachwyca. Zakończyła się trwająca ponad rok renowacja wnętrz najstarszego radzyńskiego kościoła Świętej Trójcy, określanego mianem perły renesansu lubelskiego. Głównym jej założeniem było przywrócenie do pierwotnego wyglądu, tj. sprzed prawie 400. lat - sztukaterii i zabytkowych elementów wystroju wnętrz i kaplic. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 1,76 mln zł, z czego ponad 1,2 mln zł parafia otrzymała w ramach wsparcia unijnego. Kościół Świętej Trójcy jest jedną z atrakcji Szlaku Renesansu Lubelskiego.

22.07.2022 11:01
Latami niszczał w Małaszewiczach. Orient Express znów ruszy w trasę
Latami niszczał w Małaszewiczach. Orient Express znów ruszy w trasę

Pociąg Orient Express był niegdyś symbolem luksusu i ekstrawagancji. W 2008 roku część jego wagonów utknęła na bocznicy w Małaszewiczach, gdzie przez kolejną dekadę tam niszczały. W 2017 roku prawa do pociągu od Kolei Francuskich (SNCF) kupiła francuska grupa hoteli Accor. Sprowadziła je też do Francji. Spółka przywraca obecnie świetność legendarnego składu, który ponownie na tory ma wyruszyć już za dwa lata.

21.07.2022 15:34    1
Parczewskie nadleśnictwo z wieloletnimi tradycjami
Parczewskie nadleśnictwo z wieloletnimi tradycjami

Ponad sto lat temu, kiedy odradzała się niepodległa Polska, formowały się także pierwsze polskie nadleśnictwa. Taką historię ma właśnie Nadleśnictwo Parczew, które w 2018 r. obchodziło setny jubileusz. Stał się on pretekstem do przybliżenia działalności leśników w Lasach Parczewskich.

10.07.2022 11:30    1
Macewy „wychodzą” z ziemi, by przypomnieć historię tego miasta
Macewy „wychodzą” z ziemi, by przypomnieć historię tego miasta

70 macew wydobytych spod asfaltu na jednym z placów centrum miasta wzbudziło ostatnio zainteresowanie opinii publicznej w mieście, kraju i za granicą. Te macewy, to historie mieszkańców Radzynia - żydowskiego pochodzenia, którzy przed II wojną światową stanowili połowę populacji miasteczka. Dziś wraca pamięć o ich istnieniu.

29.06.2022 10:36
Zgromadzili się w hołdzie poległym
Zgromadzili się w hołdzie poległym

W ostatnią niedzielę czerwca miejscowa społeczność uczestniczyła w uroczystościach związanych z 78. rocznicą bitwy pod Jeziorami upamiętniającą starcie żołnierzy AK pod dowództwem majora „Zenona” z oddziałami niemieckimi w 1944 roku. Organizatorami wydarzenia był burmistrz Mariusz Kucewicz, Łosicki Dom Kultury i Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji. Słowo Podlasia sprawowało patronat medialny.

27.06.2022 11:10
Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!
Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!

135 milionów euro, czyli 142 miliony dolarów, czyli niemal 630 milionów złotych. Tyle wynosi wartość najdroższego – aktualnie – samochodu na świecie.

20.05.2022 18:00
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny
Ostatnia wola gasnącej ojczyzny

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj powiedzieli, że Konstytucja to ostatnia wola gasnącej ojczyzny. Ten swoisty testament był przez kolejne pokolenia Polaków po rozbiorach uważany za spuściznę, która obliguje do walki o niepodległość. Konstytucja niosła ideę, że można dokonać naprawy państwa własnymi siłami.

02.05.2022 12:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: cybTreść komentarza: Wina pieszego jak nic. Wszedł z marszu na przejście nawet się nie rozglądając. Na szczęście jego głupota się do czegoś przydała.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 06:06Źródło komentarza: Mają kierowcę z nagrania. Kolejny z zakazem prowadzenia pojazdów [WIDEO]
Reklama
Reklama