Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:08
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Reportaże

Ludzie stąd: Po wyborach poczuliśmy się wolni
Ludzie stąd: Po wyborach poczuliśmy się wolni

W młodości wyjechał w okolice Poznania, by zasmakować choć trochę zachodniego świata. Był jednym z założycieli międzyrzeckiej Solidarności, a następnie brał udział w pierwszych wyborach samorządowych w Polsce. Został sekretarzem miasta w pierwszej kadencji, a od 1997 roku przez 9 lat pełnił w Międzyrzecu funkcję burmistrza. 

17.07.2020 18:55
Fotoreportaż: Konstantynów - dawniej i obecnie
Fotoreportaż: Konstantynów - dawniej i obecnie

Sprawdźcie, jak zmieniało się południowe Podlasie na przestrzeni lat, oglądając zdjęcia z bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka. Co tydzień prezentujmy "W obiektywie fotoreportera", w ramach którego zabierzemy Was w sentymentalną podróż po regionie. W naszym wakacyjnym cyklu obrazami zachęcać będziemy do odwiedzenia niezwykłych miejsc, których na mapie południowego Podlasia nie brakuje. Tym razem zaglądamy do Konstantynowa...

16.07.2020 18:15    2
Region: Boćków ci u nas wciąż dostatek
Region: Boćków ci u nas wciąż dostatek

Mimo spadającej liczby bocianów na południowym Podlasiu wciąż jest ich najwięcej. Na obszarze chronionym Natura 2000 żyje ok 400 par tych wyjątkowych ptaków. - Na południowym Podlasiu nie ma jeszcze takiej intensyfikacji rolnictwa jak w innych częściach kraju. To sprawia, że jest więcej gatunków bezkręgowców, którymi żywią się bociany - wyjaśnia Adam Zbyryt, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

14.07.2020 16:58
Ludzie stąd: Sprowadziłem do Małaszewicz legendę pociągów - Orient Express
Ludzie stąd: Sprowadziłem do Małaszewicz legendę pociągów - Orient Express

W wojażach na trasie Hong-Kong-Moskwa-Sankt Petersburg najchętniej brali udział zamożni Amerykanie, gdyż bilet kosztował aż 19 tys. dolarów. W pociągu poza sypialnym, były wagony barowy, restauracyjny oraz łaźnia. Podróżujących obsługiwał 35-osobowy personel. Jedną z atrakcji była kąpiel w jeziorze Bajkał, po której zapewniano turystom nie tylko ręczniki i szlafroki, ale też wódkę, by szybko mogli się rozgrzać.

10.07.2020 13:47
Fotoreportaż: Park Radziwiłłów wczoraj i dziś
Fotoreportaż: Park Radziwiłłów wczoraj i dziś

Sprawdźcie, jak zmieniało się południowe Podlasie na przestrzeni lat, oglądając zdjęcia z bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka. Co tydzień prezentujmy "W obiektywie fotoreportera", w ramach którego zabierzemy Was w sentymentalną podróż po regionie. W naszym wakacyjnym cyklu obrazami zachęcać będziemy do odwiedzenia niezwykłych miejsc, których na mapie południowego Podlasia nie brakuje. Tym razem zaglądamy do bialskiego parku Radziwiłłów...

08.07.2020 15:41    3
Historia: Pałac w Jabłoniu - dom Zamoyskich przez przeszło sześćdziesiąt lat
Historia: Pałac w Jabłoniu - dom Zamoyskich przez przeszło sześćdziesiąt lat

Losy rodziny Zamoyskich i pałacu w Jabłoniu to ponad pół wieku tradycji i rozwoju miejscowości. Bale, polowania, poetyckie uczty, kuligi, koncerty i przedstawienia teatralne - tym żyła rezydencja z ogromnym parkiem urządzonym na wzór tych, po których przechadzali się brytyjscy lordowie. Mimo walk, które rozgrywały się na tych terenach i licznych bombardowań, to niezwykłe miejsce przetrwało. Już na sam jego widok, czuje się, iż ma ono duszę.

05.07.2020 20:28    1
Ludzie z pasją: Daję motocyklom nowe życie
Ludzie z pasją: Daję motocyklom nowe życie

Kiedy jedzie po stary motocykl, nie wie, co zastanie. Jego determinacja, pracowitość i wielka wola sprawiają, że pordzewiały złom zyskuje nowe życie. Staje się dziełem godnym podziwu i wzbudza zachwyt. Odnawianie motocykli to przyjemny nałóg, który daje Józefowi Zabłockiemu satysfakcję i motywację do dalszego działania

26.06.2020 18:30
Fotoreportaż: Janów wczoraj i dziś
Fotoreportaż: Janów wczoraj i dziś

Sprawdźcie, jak zmieniało się południowe Podlasie na przestrzeni lat oglądając zdjęcia z bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka. Od dziś, na łamach Słowa Podlasia co tydzień prezentować będziemy cykl "W obiektywie fotoreportera", w ramach którego zabierzemy Was w sentymentalną podróż po regionie. W naszym wakacyjnym cyklu obrazami zachęcać będziemy do odwiedzenia niezwykłych miejsc, których na mapie południowego Podlasia nie brakuje. Naszą wyjątkową wycieczkę rozpoczynamy od Janowa Podlaskiego.  

23.06.2020 17:15    3
Ludzie z pasją: Wychowałem mistrza Polski
Ludzie z pasją: Wychowałem mistrza Polski

Jerzy Dyć, emerytowany nauczyciel z Jabłonia ma wiele pasji. Jednak, największą jest gra w warcaby. Dzięki swoim umiejętnościom przygotował do zawodów Bogusława Szelesta, który został mistrzem Polski w tej grze. Pedagog zawsze lubił innowacyjne rozwiązania i jako nauczyciel wychowania fizycznego chętnie z nich korzystał. Poza sportem zawsze interesował się muzyką i udzielał lekcji gry na akordeonie i gitarze. Do dziś towarzysko grywa w  warcaby i brydża z Bogusławem Szelestem, z którym przyjaźni się od wielu lat.

21.06.2020 11:36
Historia: Tajemnica śmierci milicjantów i ubeków z Białej Podlaskiej
Historia: Tajemnica śmierci milicjantów i ubeków z Białej Podlaskiej

W kwietniu 1946 roku kilku milicjantów i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa patrolowało konwój wiozący prowiant z Lublina do Białej Podlaskiej. Kiedy ciężarówki wjechały w gęsty las na odcinku między Radzyniem a Międzyrzecem, z zarośli padły strzały. Uzbrojeni napastnicy szybko obezwładnili zaskoczonych mundurowych i zarekwirowali przewożony towar oraz samochody. 

19.06.2020 15:57    1    3
Gmina Sarnaki: Jung otrzymał nowe życie
Gmina Sarnaki: Jung otrzymał nowe życie

Kilkanaście godzin czekał młody wilk na oswobodzenie z sideł. Stalowa pętla zacisnęła się na tylnej łapie drapieżnika. Przeżył tylko dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób. Na wycieńczonego zwierzaka w sarnackim lesie natknęli się grzybiarze, którzy powiadomili służby. Z powodu zastawionej przez kłusowników pułapki roczny samiec stracił już wcześniej trzy palce. Niedaleko, w jednym z innych wnyków, odnaleziono także szczątki sarny. 

16.06.2020 10:58    1
Ludzie stąd: Wspomnienia zapisane piórem i dłutem
Ludzie stąd: Wspomnienia zapisane piórem i dłutem

Leon Szabluk z Malowej Góry znany jest tworzenia barwnych i nawiązujących do ludowych tradycji rzeźb, które chętnie przyjeżdżają oglądać uczniowie w czasie wycieczek szkolnych. O jego pracach mówi się też zagranicą, czego przykładem może być przyjazd studentów z Belgii do Malowej Góry, którzy byli zachwyceni jego rzeźbami. Podlasiak jest również społecznikiem, a także emerytowanym rolnikiem i kolejarzem oraz autorem książki „Wspomnienia zapisane piórem i dłutem”.

14.06.2020 08:08
Powiat parczewski:Pomóżmy Kasi normalnie żyć
Powiat parczewski:Pomóżmy Kasi normalnie żyć

Nie było na jej drodze róż, lecz łzy i depresja. Na szczęście spotkała Pawła Tymoszuka, założyciela Fundacji Dołącz do Najlepszych, który pomaga jej wyjść z dołka. Katarzyna bardzo potrzebuje również naszej pomocy, bo chce stanąć na własne nogi.

10.06.2020 10:53    1
Ludzie stąd: Malarstwem oddawał swoją wielką miłość do natury i wszechświata
Ludzie stąd: Malarstwem oddawał swoją wielką miłość do natury i wszechświata

W Muzeum Południowego Podlasia trwają przygotowania do otwarcia stałej ekspozycji pt. „Ogrody”. Poświęconej malarzowi i rzeźbiarzowi Bazylemu Albiczukowi. Artysta przez większość życia mieszkał w Dąbrowicy Małej w gminie Piszczac. Jego prace są niezwykle cenione przez kolekcjonerów, część obrazów znajduje się w prywatnych zbiorach m.in. w Niemczech i USA.

07.06.2020 10:17    1
Historia: Ostatnia taka parafia na podlaskiej ziemi i całym świecie
Historia: Ostatnia taka parafia na podlaskiej ziemi i całym świecie

Południowe Podlasie pełne jest pięknych, wyjątkowych miejsc. Jednak nawet na tym tle Kostomłoty nad Bugiem zdecydowanie się wyróżniają. Do niewielkiej wioski, malowniczo położonej tuż przy granicy z Białorusią, przyjeżdżają turyści z całej Polski. Co ich tutaj przyciąga? Na pewno spokój, cisza, łagodny wiejski klimat, drewniana architektura i bogata historia. Ale przede wszystkim umiejscowiona tu jedyna na świecie, katolicka, neounicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Żeby zrozumieć, co to właściwie znaczy i dlaczego Kostomłoty są perłą w koronie nadbużańskiego krajobrazu, warto przyjrzeć się tej niepozornej miejscowości bliżej.

06.06.2020 10:22    2    7
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama