Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:58
Reklama
Reklama

Reportaże

Wspomnienie: Wybitny teolog został pochowany w Kodniu
Wspomnienie: Wybitny teolog został pochowany w Kodniu

Zmarł o. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz oblat pochodzący z Łomaz. Ze względu na jego ostatnią wolę, został pochowany w Kodniu. Był cenionym teologiem, ekumenistą i specjalistą w dziedzinie teologii prawosławnej. Opublikował wiele artykułów i książek, poświęconych drodze do jedności chrześcijaństwa.

03.06.2020 09:42
Gmina Milanów: Uczcili pamięć pomordowanych
Gmina Milanów: Uczcili pamięć pomordowanych

Mimo pandemii i obaw przed zarażeniem Covid-19 mieszkańcy gminy upamiętnili rocznicę tragicznych wydarzeń w lesie w Rudnie sprzed 80 lat. Choć niewielu zdecydowało się na udział w uroczystościach. Była tylko msza święta w intencji pomordowanych, złożono też kwiaty przy mogile. Przypadające na ten rok obchody miały być wyjątkowe, niestety plany pokrzyżowała epidemia.

02.06.2020 10:16
Region: Tak wyglądały nasze spotkania z Janem Pawłem II
Region: Tak wyglądały nasze spotkania z Janem Pawłem II

Niedawno, bo 18. maja obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Papież na Podlasiu był tylko raz, w 1999 r. kiedy odprawił mszę święta na siedleckich błoniach. Wówczas na to wydarzenie przyjechało ok. 500 tys. osób. W tym wielu mieszkańców Białej Podlaskiej. Ci którzy nie mogli uczestniczyć w tej uroczystości odbywali pielgrzymki do Rzymu, by z Ojcem Świętym spotkać się na placu św. Piotra. Mieszkańcy południowego Podlasia, ze wzruszeniem wspominają rozmowy z wielkim Polakiem i przypominają ważne daty w jego biografii i równocześnie we własnych życiorysach.

31.05.2020 11:55
Legenda: O groźnym zbóju Sławoju i jabłoni, co w miejscu jego pokuty wyrosła
Legenda: O groźnym zbóju Sławoju i jabłoni, co w miejscu jego pokuty wyrosła

W naszym cyklu opuścimy na chwilę powiat bialski i przeniesiemy się w okolice Parczewa, gdzie przed wiekami grasował zbój Sławój, który siał wraz ze swoją bandą postrach, szczególnie wśród przejeżdżających przez tamte okolice kupców. Nie powstrzymał się nawet przed atakiem na samego króla Polski, Władysława Jagiełłę. Życie ocaliła mu wtedy królowa Jadwiga. Po latach, w miejscu, gdzie długi czas pokutował za swoje winy i dokończył żywota, wyrosła jabłoń…

09.05.2020 10:39    1
Ludzie z pasją:  Malowanie mnie uspokaja
Ludzie z pasją:  Malowanie mnie uspokaja

Beata Łukaszuk to lokalna artystka, która pisze ikony, odnawia figurki w kapliczkach oraz maluje na drewnie. Mieszka w Sapiehowie w gminie Sosnówka i jak twierdzi, zawsze chciała się twórczo realizować, ale nie miała na to czasu. Zajmowała się domem i dziećmi a także pracą zawodową. Od kilku lat wykonuje rękodzieła, które zachwycają innych i stają się ciekawym prezentem na różne okazje.

01.05.2020 16:12
HISTORIA: Marszałek Kazimierz Nestor - najsłynniejszy z rodu Sapiehów
HISTORIA: Marszałek Kazimierz Nestor - najsłynniejszy z rodu Sapiehów

Kazimierz Nestor Sapieha starał się godnie reprezentować swój ród. Piastował znamienite funkcje i zdobywał najwyższej rangi ordery, a także brał udział w Sejmie Wielkim jako marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zasłynął też jako jeden z twórców Konstytucji 3 maja i jej sygnatariusz. Jednak, awanturnicze i hulaszcze skłonności sprawiły, iż trudno mu było zaznać szczęścia w małżeństwie.

26.04.2020 09:09
 REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech
REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech

Od 4 kwietnia w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej szaleją pożary. W ostatni weekend kolejne ognisko pojawiło się blisko ukraińskiej granicy z Białorusią. Wcześniej ogień strawił w Strefie 21 miejscowości, a 4 spłonęły częściowo. 13 kwietnia jeden z trzech głównych pożarów znalazł się niebezpiecznie blisko "atomgradu" Prypeć i czarnobylskiej elektrowni jądrowej, zamkniętej od ponad 30 lat, po wybuchu reaktora czwartego. Sytuację uratował deszcz nad północną Ukrainą. Polska Agencja Atomistyki wydaje kolejne oświadczenia o braku zagrożenia radiacyjnego dla terenów Polski. My natomiast wracamy do zamkniętej dziś Prypeci, dzięki zdjęciom bialczanina Bartka Wołoszki, który opowiada o zatrzymanym czasie w głównym mieście skażonej strefy.

21.04.2020 11:26
Śladami podlaskich rodów: Co się stało z portretami Sapiehów?
Śladami podlaskich rodów: Co się stało z portretami Sapiehów?

Kult Matki Bożej Kodeńskiej zaczął rozpowszechniać Jan Fryderyk Sapieha, syn Kazimierza Władysława. Był on nie tylko hojnym mecenasem sztuki religijnej, ale też fundatorem rozbudowy kościoła kodeńskiego pw. św. Anny, gdzie znajduje się obraz słynący cudami. Magnat wydał też dwa dzieła opisujące znaną do dziś legendę o porwaniu wizerunku z papieskiej kaplicy przez swojego pradziada.

19.04.2020 14:01
Ludzie stąd: Harcerka z krwi i kości
Ludzie stąd: Harcerka z krwi i kości

Eugenia Zalewska to emerytowana wieloletnia nauczycielka, która pracowała w Szkole Podstawowej nr 5 w Białej Podlaskiej, harcmistrzyni prowadząca przez długi czas drużyny harcerskie. Była odznaczona wieloma medalami i wyróżnieniami za swoją działalność na rzecz pedagogiki i ZHP. Jej dzieciństwo i młodość przypadły na trudny wojenny czas. Jednak jej pamięć jest wciąż doskonała.

16.04.2020 15:51    1
Kodeń: Pisanie ikon to moja pasja
Kodeń: Pisanie ikon to moja pasja

O. Jarosław Kędzia jest rzecznikiem Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, poza tą posługą i pracą typową dla kapłana, realizuje też swoją wielką pasję jaką jest pisanie ikon. Nie tylko tworzy, ale też uczy tego innych, poprzez organizację rekolekcji. Można na nich poznać podstawy ikonografii i namalować wizerunek świętego, zgodnie z przyjętym kanonem. Przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i na „warsztaty” przyjeżdżają do zakonnika osoby z całej Polski.

12.04.2020 08:02
Radzyń Podlaski: Dziewczyny siadły do maszyn
Radzyń Podlaski: Dziewczyny siadły do maszyn

Już ponad 1000 maseczek uszyła grupa mieszkanek miasta i powiatu, dla instytucji, firm i zwykłych mieszkańców swoich lokalnych społeczności. Przy maszynach siadło około 30 pań, które każdą wolną chwilę spędzają dziś, na społecznym szyciu. - To wynik zapotrzebowania, którego się nie spodziewałyśmy – przyznaje jedna z inicjatorek Grażyna Miska. - Nie wiedziałam też, że tyle dziewczyn siądzie do maszyn.

31.03.2020 11:03    1    2
Biała Podlaska: Potrzebujemy siebie nawzajem
Biała Podlaska: Potrzebujemy siebie nawzajem

Z Sylwią Lewczuk psychologiem, trener biznesu, wykładowcą w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej oraz założycielką poradni psychologicznej, gdzie wraz z zespołem specjalistów tworzy bezpieczną przestrzeń pomocy o tym jak reagować na informacje, które przekazują media, jak się wyciszyć i poradzić z lękiem przed chorobą  rozmawia Anna Chodyka.

29.03.2020 10:20
Historia: Cicha samotnia w Horodku. Dobre miejsce na zły czas
Historia: Cicha samotnia w Horodku. Dobre miejsce na zły czas

Co ma wspólnego egipska pustynia z Drelowem? Gdzie stoi krzyż, którego drzazgi, według legendy, mają zdolności uzdrawiające? Jak wygląda świątynia, która nie zmieniając swej postaci, służyła wiernym trzech wyznań? Które miejsce stanowiło schronienie dla miejscowej ludności m.in. podczas Potopu Szwedzkiego albo Wojny Północnej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy w wyjątkowej pustelni w Horodku.

27.03.2020 14:57
Reportaż: Włosi siedzą w domach, Anglicy w pubach
Reportaż: Włosi siedzą w domach, Anglicy w pubach

Skupiając się na tym, jak na nasze życie wpływa obecność koronawirusa, często nie śledzimy tego, co dzieje się w innych krajach Europy. Specjalnie dla Słowa Podlasia, o tym jak toczy się życie w Anglii, Włoszech i jak funkcjonują Niemcy i Hiszpanie, w dobie ogarniającej Europe pandemii, opowiedzieli Ci, którzy w tych krajach żyją, lub odwiedzają je zawodowo.

24.03.2020 10:47
Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 
Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 

Jednym z ważniejszych epizodów krwawej wojny religijnej rozgrywanej na Podlasiu, była walka mieszkańców wsi Próchenki o prawo do wyznawania swojej wiary. Dzieje tej niewielkiej miejscowości powiatu łosickiego pokazują brutalną rzeczywistość, z jaką zetknęli się unici - pionki na szachownicy walki Wschodu z Zachodem, gdzie najważniejszymi figurami byli Papież i Car. Dziś jedynym historycznym śladem po burzliwej, religijnej historii Próchenek jest, osamotniony, niszczejący pomnik na opuszczonym cmentarzu.

22.03.2020 16:11
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczanin
Reklama
Reklama