Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:24
Reklama
Reklama

Reportaże

"Ja unijat jestem!" - mówili mieszkańcy Kostomłotów
"Ja unijat jestem!" - mówili mieszkańcy Kostomłotów

W Kostomłotach funkcjonuje  jedyna na świecie parafia neounicka. Obecnie liczy ok. 120 parafian. Jej historia sięga wieku XVII, kiedy to augustianie, procesując się z Sapiehami wygrali proces, po którym obiecali ufundować świątynię w swoim majątku. Słowa dotrzymali i w 1631 r. we wsi wyświęcono kościół. Unici doświadczali prześladowań ze strony władz carskich, ale mimo szykan i odbierania ziem, a nawet życia, nie wyrzekli się swojej wiary. Tylko w roku uchwalenia dekretu o likwidacji Kościoła unickiego rosyjscy żołnierze zabili 98 osób, broniących swoich świątyń.

30.04.2021 17:49
Gmina Sławatycze: "Nasz nowy dom" w Krzywowólce
Gmina Sławatycze: "Nasz nowy dom" w Krzywowólce

Twórcy programu "Nasz nowy dom", z Katarzyną Dowbor na czele dotarli do Krzywowólki w gminie Sławatycze. Tam dokonali metamorfozy domu Anny Iwaniuk i jej rodziny. – To ziszczenie moich marzeń. Kiedy się budzę, nie mogę uwierzyć, że to właśnie mój dom tak pięknie wygląda – przyznaje Anna Iwaniuk.

21.04.2021 08:30
Zwykły bohater z Terespola
Zwykły bohater z Terespola

Strażak Przemysław Szczygielski z OSP Terespol ocalił życie mężczyźnie, który tonął w zbiorniku przy moście przy ul. Wojska Polskiego w Terespolu. Jak przyznaje ratownik, w tej trudnej sytuacji nie było czasu na zastanawianie się. – Wiedziałem, że potrzebuje pomocy, więc zdjąłem kurtkę i skoczyłem do wody – relacjonuje.

20.04.2021 09:30    1    5
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych

Adama Trochimiuka wspominają znajomi i przyjaciele - fotograficy, z którymi działał w Podlaskim Fotoklubie, jeździł na plenery i wystawy. Sportowcy, których największe osiągnięcia uwieczniał na fotografiach. Politycy, którym towarzyszył w drodze na szczyt, samorządowcy ceniący jego obiektywizm. Pamiętają też o nim władze "Platerki" i  AWF-u, których to szkół był absolwentem. O legendzie południowego Podlasia mówią też dziennikarze, dla których był niekwestionowanym mentorem.

15.04.2021 19:45
Ludzie stąd: Życie z artystą nie może być nudne
Ludzie stąd: Życie z artystą nie może być nudne

Adam Trochimiuk był przez ponad czterdzieści lat fotoreporterem tygodnika Słowo Podlasia. Pracował w nim niemal od początku istnienia gazety. Urodził się 3 listopada 1953 r. w Stoczku Łukowskim, jednak większość życia spędził w Białej Podlaskiej. Ukończył II LO im. E. Plater oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Następnie został absolwentem podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. O życiu z legendą południowego Podlasia, opowiada jego żona Barbara Trochimiuk.

14.04.2021 17:14    4
Ludzie z pasją: Dobra znajoma cesarzowej
Ludzie z pasją: Dobra znajoma cesarzowej

Anita Smyk z Białej Podlaskiej nie tylko podjęła się studiowania historii w wieku 45 lat, ale też ukończyła naukę z bardzo dobrymi wynikami. Dzięki temu zaproponowano jej studia doktoranckie, na które się zdecydowała. Właśnie wydała książkę pt. "Boginie powiązane z kobietami Sewerów w polityce propagandowej dynastii (studium numizmatyczne)".

11.04.2021 20:25    1
 Ludzie stąd: Wiedziałem, kiedy "odkręcić" kierat
Ludzie stąd: Wiedziałem, kiedy "odkręcić" kierat

Inżynier Henryk Szpura wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w rodzinnym mieście. W ten sposób przybliża też realia powojennej rzeczywistości i opisuje, w co bawiły się wówczas dzieci i gdzie młodzież chodziła na randki oraz czym był kierat i dlaczego trzeba było nosić tarczę.

10.04.2021 15:00    1
Męczennicy naszych czasów
Męczennicy naszych czasów

20 kwietnia zostanie zaprezentowany najnowszy „Raport o wolności religijnej na świecie” przygotowany przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Według opracowania, które analizuje sytuację, dotyczącą wolności religijnej we wszystkich 196 krajach świata, chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na całym świecie.

02.04.2021 14:15
Biała Podlaska: Zrobię wszystko, by tu więcej nie trafić
Biała Podlaska: Zrobię wszystko, by tu więcej nie trafić

Jak wygląda świąteczny czas za murami więzienia? Za czym w tym okresie najbardziej tęsknią więźniowie? Na te pytania odpowiada dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk Artur Ambrozik. Swoją refleksją dzielą się też skazani, którzy podkreślają, iż marzą o spędzeniu tego okresu z najbliższymi.

01.04.2021 18:48    1
Powiat radzyński: Siła miłości Waszych serc!
Powiat radzyński: Siła miłości Waszych serc!

Nie będzie kolejnego artykułu o biciu rekordu zbiórki dla Antosi Bober z Radzynia Podlaskiego. Kwota, która była potrzebna, by dziewczynka pojechała na operację serca do Stanów Zjednoczonych została zebrana na dziewięć dni przed końcem zbiórki, a ta mimo tego trwała do ostatniego dnia. Czas pokazać tych, którzy całą akcję napędzali.

31.03.2021 16:30    2
Tradycje: Pisane, skrobane, kraszanki, czyli jak zrobić pisanki
Tradycje: Pisane, skrobane, kraszanki, czyli jak zrobić pisanki

Pisanka to nieodłączny symbol Wielkanocy. Ile technik jej wykonania, tyle nazw. Są więc i kraszanki malowane na jeden kolor, są skrobanki lub rysowanki, na których podziwiamy przepiękne regionalne wzory. Te z białymi szlaczkami na jedno lub wielokolorowym tle nazywano piskami. To jednak tradycyjne metody ozdabiania jajek. Współcześnie jest ich znacznie więcej. O wszystkim opowiada nam Zofia Bobrycka, której pisanki i palmy wielkanocne od lat zdobywają laury na konkursach.

31.03.2021 15:15
Ludzie stąd: 16 dni wędrówki po pomoc
Ludzie stąd: 16 dni wędrówki po pomoc

Dariusz Sierhej samotnie pokonał górskim szlakiem ponad 500 kilometrów. Przez 16 dni wędrował w nieraz ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych, o noclegi prosząc w napotkanych gospodarstwach lub nocując w opuszczonych budynkach. Walczył nie tylko z wiatrem i śniegiem, ale również z sobą samym. Jak przyznaje, miewał chwile zwątpienia, ale każdego ranka budził się z nową energią i siłą. Wszystko po to, by sprawdzić siebie oraz by pomóc małej Antosi.

19.03.2021 15:11    3
Ludzie z pasją: Frywolitki dają mi siłę do życia
Ludzie z pasją: Frywolitki dają mi siłę do życia

Jest jedną z nielicznych osób w naszym regionie, które wykonują znane jeszcze w starożytności artystyczne koronki zwane frywolitkami. Swoją pasję odkryła dopiero na emeryturze. Od tamtej pory jej bieżniki, bombki, wielkanocne i bożonarodzeniowe dekoracje oraz biżuteria zachwycają oryginalnością i starannym wykonaniem. Władysława Dobruk z Dubowa nie znosi nudy i wykorzystuje każdą wolną chwilę, aby stworzyć coś niepowtarzalnego.

18.03.2021 15:06    1
Ludzie z pasją: Emocje malowane pędzlem 
Ludzie z pasją: Emocje malowane pędzlem 

Świetnie zapowiadający się piłkarz Orła Łosice, utalentowany tatuator i niezwykle emocjonalny malarz – tak najogólniej można określić Huberta Daniluka. Urodził się w Łosicach, gdzie spędził dzieciństwo i wiódł życie zbuntowanego nastolatka. Na 15 lat związał się z Warszawą, tam zdobył doświadczenie i otworzył pracownię tatuażu. Teraz osiedlił się na Dolnym Śląsku. Z człowiekiem wielu talentów, o jego twórczości, emocjach i rzeczach ważnych rozmawia Joanna Gąska.

12.03.2021 13:18    1    3
Historia: Tragiczna potyczka w Ossówce. Śmierć "Rudego" i osierocone niemowlę
Historia: Tragiczna potyczka w Ossówce. Śmierć "Rudego" i osierocone niemowlę

Pierwszego marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamięć o bohaterach polskiego podziemia odżywa. O losach bohaterów szumią nie tylko drzewa i łąki, wśród których pochowane są ciała bohaterów, ale też karty papieru, na których spisane są świadectwa naocznych świadków wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.

10.03.2021 14:45    3
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: cybTreść komentarza: Wina pieszego jak nic. Wszedł z marszu na przejście nawet się nie rozglądając. Na szczęście jego głupota się do czegoś przydała.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 06:06Źródło komentarza: Mają kierowcę z nagrania. Kolejny z zakazem prowadzenia pojazdów [WIDEO]
Reklama
Reklama