Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:28
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Reportaże

Aplauz dla trenera wszech czasów [GALERIA]
Aplauz dla trenera wszech czasów [GALERIA]

2 marca 2021 roku to szczególna data: setna rocznica urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej, Kazimierza Górskiego (1921-2006). Szkoleniowiec, pod wodzą którego reprezentacja Polski osiągała swoje największe sukcesy, gościł także w Białej Podlaskiej, co przypominamy na zdjęciach naszego fotoreportera Adama Trochimiuka.

09.03.2021 16:30    2
Ludzie z pasją: Młoda bialczanka tworzy niesamowite obrazy... z gwoździ i nici
Ludzie z pasją: Młoda bialczanka tworzy niesamowite obrazy... z gwoździ i nici

Marlena Molicka od dzieciństwa przejawiała zdolności artystyczne, uwielbiała malować, na co dzień też ma głowę pełną pomysłów. I to właśnie jej kreatywność pozwoliła przetrwać trudny czas pandemii i na przekór losowi odnaleźć prawdziwą pasję, w której się obecnie spełnia. A potrzebuje do tego deski, gwózdków i nici. Z nich właśnie tworzy fenomenalne obrazy.

05.03.2021 16:51    5
Ludzie stąd: Podlasie dało mu życie, Warszawa wychowała, a Śląsk przygarnął
Ludzie stąd: Podlasie dało mu życie, Warszawa wychowała, a Śląsk przygarnął

20 lutego zmarł prof. Mieczysław Chorąży, wybitny onkolog, autor 140 publikacji naukowych, powstaniec warszawski, kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Obywatel Białej Podlaskiej i Honorowy Członek Koła Bialczan. W sierpniu skończyłby 96 lat. Przeczytajcie, jak profesora wspomina jego rodzina oraz inne osoby, które miały okazję go poznać.

03.03.2021 15:43    1
Region: Rekordowa wygrana w Lotto
Region: Rekordowa wygrana w Lotto

21 648 246 złotych to kwota gigantycznej wygranej w miesięcznej kumulacji Lotto. Kupon został kupiony w punkcie przy ul. Kilińskiego 1a w Łosicach. Grający sam wytypował swoje liczby. Jest to pierwsza tak wysoka wygrana odnotowana w naszym regionie. Szczęśliwymi numerami okazały się: 4, 11, 15, 20, 22 i 27.

02.03.2021 15:35    2
Gmina Drelów: Twórca ludowy i pasjonat archeologii 
Gmina Drelów: Twórca ludowy i pasjonat archeologii 

Minął rok od chwili, gdy regionalista i rękodzielnik, jak również szczęśliwy znalazca drelowskiego skarbu otrzymał srebrną odznakę ministra kultury za opiekę nad zabytkami. Osobą, której sylwetkę i twórczość postanowiliśmy zaprezentować jest Marian Hawryluk vel Bartoszuk z Zahajek - twórca, pasjonat historii, i genealogii, jak również członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Naukowego Koła Archeologicznego.

26.02.2021 16:15
Ludzie z pasją: Krzyżyki tworzą kawał mojej historii, nie wyobrażam sobie bez nich życia
Ludzie z pasją: Krzyżyki tworzą kawał mojej historii, nie wyobrażam sobie bez nich życia

Gdzieś w cieniu blasków i fleszy, pośród własnych myśli i wspomnień siedzi kobieta z siwym włosem. W ręku ma igłę i nitkę, a na nosie okulary. Skąpana w ciszy, ćwiczy cierpliwość... To Janina Łaska. Mieszkanka Łomaz, która wykonuje obrazy haftem krzyżykowym. Spod jej rąk wyszło do tej pory 120 dzieł.

25.02.2021 16:15    3
Ludzie z pasją: Podróże, moja wielka miłość 
Ludzie z pasją: Podróże, moja wielka miłość 

Aneta Uss pochodząca z Białej Podlaskiej pracuje w warszawskiej korporacji. Jej wielką pasją są od wielu lat podróże. Jak przyznaje odkąd wyjechała, w czasie studiów, na siedem miesięcy do Portugali w ramach programu Erasmus, nie może się oprzeć by gdzieś nie wyruszyć w wolnym czasie. Od siedmiu lat nie wzięła ani jednego dnia urlopu by odpocząć na kanapie. W dodatku planując wyjazdy nie korzysta z biur podróży i chętnie zatrzymuje się w domach lokalnych mieszkańców. W ten sposób poznała od podszewki życie Wietnamczyków, Chińczyków, Hiszpanów, Włochów czy Szwedów.

13.02.2021 12:38    1
Śladami Podlaskich Rodów: Pierwsze polskie muzeum księżnej Izabeli Czartoryskiej 
Śladami Podlaskich Rodów: Pierwsze polskie muzeum księżnej Izabeli Czartoryskiej 

Izabela Czartoryska postanowiła upamiętnić historię polskiego narodu poprzez zbierania pamiątek związanych z najważniejszymi postaciami w dziejach państwa. Wśród jej zbiorów znalazły się nawet fragmenty czaszek Bolesława Chrobrego i Mikołaja Kopernika, a także trzewiczki, które w czasie koronacji miał król Zygmunt August. Jej kolekcja powiększała się z każdym rokiem, ale szczególnie zyskała dzięki testamentowi Tadeusza Czackiego, który zapisał księżnej własną kolekcję i zbiory biblioteczne. Arystokratka by odpowiednio uwypuklić wartość swych zbiorów wybudowała Świątynię Sybilli w Puławach, która stała się pierwszym polskim muzeum.

07.02.2021 09:33    1    1
Felieton: Jak panu nie wstyd, prezydencie?
Felieton: Jak panu nie wstyd, prezydencie?

- Panie prezydencie, jak panu nie wstyd. Projekt stadionu obiecał pan przedstawić w kwietniu 2020 roku, czyli prawie rok temu! Ile razy przez te 10 miesięcy zmieniał pan zdanie? - pyta prezydenta Białej Podlaskiej, redaktor naczelny Słowa Podlasia, Piotr Pyrkosz.

02.02.2021 11:38    6    10
Sławatycze: Mistyczne święto Jordanu nad Bugiem
Sławatycze: Mistyczne święto Jordanu nad Bugiem

Święto Chrztu Pańskiego zwane także świętem Jordanu to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w Kościele prawosławnym. Tego dnia oprócz uroczystego nabożeństwa odbywa się Wielikaja Agiasma, czyli Wielkie Poświęcenie Wody. Kapłan święci wodę, jeśli to możliwe w jej naturalnym środowisku, najczęściej w rzece. W naszym regionie to mistyczne święto obchodzone jest z pełną celebracją w Sławatyczach, w parafii pw. Opieki Matki Bożej, gdzie od 2006 uroczystości odbywają się na brzegu Bugu. Jak co roku, i w tym obchody święta przyciągnęły rzeszę fotografów z całej Polski.

27.01.2021 18:30
To był splot nieszczęśliwych zdarzeń
To był splot nieszczęśliwych zdarzeń

Z Janką Zimnicką, bialskim morsem, o tym co wydarzyło się w drodze na Babią Górę, rozmawia Anna Chodyka.

26.01.2021 17:51    11    6
Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom
Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom

Z socjolog Ewą Tatarczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej rozmawia Anna Chodyka.

16.01.2021 10:01
Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!
Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!

Karnawał to inaczej zapusty. Obchodzą go mieszkańcy całego globu, choć forma w różnych krajach zabawy jest inna. W tym roku z powodu pandemii wielkie bale, domówki i masowe imprezy na świeżym powietrzu nie odbędą się. Warto więc wrócić pamięcią do lat 80. XX wieku i sprawdzić, jak bawiliśmy się kiedyś.

15.01.2021 17:45    1
Ludzie z pasją: Jestem w połowie drogi
Ludzie z pasją: Jestem w połowie drogi

Robert Soldat z Hruda ma wiele pasji, ale największa z nich to historia. Już w trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Do jego obowiązków należy m.in. prowadzenie koła genealogicznego. Osobiście jest zaangażowany w poszukiwania własnych korzeni. Udało mu się dotrzeć do informacji o przodkach z XVII wieku i zapisać w drzewie genealogicznym do dwunastu pokoleń wstecz.

14.01.2021 18:15    1
Gmina Platerów: Ma największy fanklub "Brzyduli"
Gmina Platerów: Ma największy fanklub "Brzyduli"

Lubi wyzwania, jest kreatywna, niezwykle zaangażowana, piękna, młoda i wykształcona. Ma doświadczenie dziennikarskie, konferansjerskie i kabaretowe. Pasjami ogląda serial „Brzydula”, a swoją sympatię do telenoweli przekuła w budowanie największej społeczności fanów serialu. Z prawdziwą kobietą renesansu – Natalią Petruk z Hruszewa o zaangażowaniu w nowy projekt rozmawia Joanna Gąska.

06.01.2021 12:05    2
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: cybTreść komentarza: Wina pieszego jak nic. Wszedł z marszu na przejście nawet się nie rozglądając. Na szczęście jego głupota się do czegoś przydała.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 06:06Źródło komentarza: Mają kierowcę z nagrania. Kolejny z zakazem prowadzenia pojazdów [WIDEO]
Reklama
Reklama